Jak skutecznie oczyszczać twarz? Poznaj koreański rytuał oczyszczania!

Wiele z nas uważa, że demakijaż to tylko usunięcie resztek makijażu ze skóry powiek czy twarzy, jednak tak naprawdę jest on czynnością, która ma bardzo istotny wpływ na wygląd i kondycję naszej skóry. Kobiety, które na co dzień nie wykonują intensywnego makijażu lub w ogóle się nie malują, również powinny dbać o gruntowne oczyszczenie cery. Codzienny demakijaż to idealny sposób na odświeżenie skóry - pozwala pozbyć się z niej bakterii i zanieczyszczeń, które w główniej mierze odpowiadają za powstawanie niedoskonałości i doprowadzają do zapchania porów. Oczyszczona skóra wygląda zazwyczaj gładko i promiennie, a także jest przygotowana do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Usunięcie pozostałości po makijażu, brudu, kurzu, nadmiaru wyprodukowanego sebum, potu, wolnych rodników oraz pozostałych zanieczyszczeń doskonale przygotowuje skórę do przyjęcia substancji aktywnych z nałożonego później serum, esencji, olejku czy kremu do twarzy. Dokładny i poprawnie wykonany demakijaż jest w stanie uchronić nas przed przedwczesnym starzeniem się skóry i licznymi wypryskami, za to źle pielęgnowana skóra staje sie szara, ziemista, pozbawiona blasku i życia, trudniej się złuszcza i regeneruje. Istotne jest również to, jaką metodą i jakimi preparatami oczyszczamy naszą skórę. Kosmetyki do demakijażu powinny być przede wszystkim odpowiednio dobrane do typu posiadanej cery - w przeciwnym wypadku demakijaż i oczyszczanie mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc.

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o koreańskiej metodzie oczyszczania cery, którą zaczynają wdrażać kobiety na całym świecie. Koreanki słyną przecież z pięknej, nieskazitelnej, optymalnie nawilżonej, rozświetlonej skóry, pozbawionej niedoskonałości, przebarwień i oznak starzenia. Jeśli chciałabyś spróbować wdrożyć koreański rytuał pielęgnacyjny w zaciszu swojego domu, zacznij od naszej krótkiej ściągi. W tym wpisie skupimy się na 4 pierwszych krokach, które pozwolą Ci dokładnie oczyszczać skórę. Naprawdę, jest to pierwszy krok do sukcesu w dążeniu do zdrowej i promiennej cery.

ETAP I - OCZYSZCZANIE NATURALNYMI OLEJAMI:

Metoda OCM (Oil Cleansing Method) działa na zasadzie rozpuszczania tłuszczu w tłuszczu. Niezwykle ważne jest, aby bazować na olejach najwyższej jakości, nierafinowanych, zimnotłoczonych. Zadbaj o to, aby dobrać odpowiednie oleje do typu posiadanej cery (np. w przypadku skóry tłustej i mieszanej idealnie sprawdzi się np. olej jojoba w połączeniu z olejem konopnym, a w przypadku skóry suchej - olej awokado w połączeniu z olejem migdałowym).

Wbrew pozorom, po oczyszczeniu skóry olejami nie pozostaje ona tłusta i klejąca się lecz nawilżona, odświeżona i przede wszystkim oczyszczona - z makijażu, nadmiaru sebum, smogu i pozostałych zanieczyszczeń. Oczyszczanie olejami zajmuje chwilę, nie wymaga intensywnego pocierania ani naciągania skóry - jest metodą nie tylko naturalną, ale też bardzo delikatną i skuteczną.

Nasz typ: GoCranberry – olejek do demakijażu twarzy i oczu Odżywcze Oczyszczenie

Olejek na bazie oleju ze słodkich migdałów (zawiera witaminy A, B1, B2, B6, D oraz E) i oleju żurawinowego (zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz antyoksydantów), który świetnie usuwa zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz wodoodporny makijaż. Dobrze nawilża, odżywia i relaksuje zmęczoną skórę. Nie pozostawia tłustej warstwy oraz nie zapycha porów. Jesteście chyba podobnego zdania, bo spośród wszystkich olejków do demakijażu dostępnych w naszej "kopalni", właśnie ten najczęściej wrzucacie do swojego koszyka :)

Skład: Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Vaccinium Macrocarpon Seed Oil, Polyglyceryl-4 Isostearate*, Tocopheryl Acetate, Parfum *składnik z certyfikatem ekologicznym

Olejek do demakijażu twarzy i oczu Odżywcze Oczyszczenie - GoCranberry

W tym kroku powinny też doskonale sprawdzić się:
Wygładzający olejek do mycia twarzy i demakijażu od Clochee
Oczyszczający olejek do demakijażu inspired by Winter od Senelle
Olejek do demakijażu Śliwka i Morela (do skóry suchej i wrażliwej) oraz Olejek do demakijażu Konopia i Krokosz (do skóry tłustej i mieszanej) od Iossi

CZYSZCZANIE TWARZY - ETAP I - OCZYSZCZANIE NATURALNYMI OLEJAMI

ETAP II - OCZYSZCZANIE KOSMETYKIEM NA BAZIE WODY - PIANKĄ LUB ŻELEM

W tym kroku użyj kosmetyki na bazie wody, aby pozbyć się resztek oleju, zanieczyszczeń i toksyn (oleje bardzo dobrze oczyszczają, ale nie posiadają aż 100% skuteczności). W tym przypadku świetnie sprawdzą się pianki lub żele do mycia twarzy, które nie zawierają agresywnych substancji myjących i konserwujących (unikaj przede wszystkim SLS i SLES). Tego typu substancje mogą podrażnić świeżo oczyszczoną skórę oraz naruszyć barierę ochronną naskórka.

Nasz typ: Alkemie - Ekstremalnie łagodna pianka do mycia i demakijażu twarzy Foa-m my god!

Pianka powstała w oparciu o bardzo innowacyjną formułę. W jej składzie znajduje się bioaktywny kompleks siedmiu ziół, który wspomaga leczenie skórnych stanów zapalnych. W piance odnajdziesz też delikatne substancje myjące – z kolibła egipskiego, śródziemnomorskiej gipsówki i afrykańskich orzechów Shikakai, które nie naruszają delikatnej warstwy hydrolipidowej skóry. Pianka jest na tyle delikatna, że można ją stosować nawet przy bardzo delikatnej skórze. Nie podrażnia i nie ściąga, a delikatnie nawilża i oczyszcza. Substancje zawarte w piance są także bezpieczne dla śluzówek, a to bardzo ważne, bo nie musicie w trakcie mycia omijać okolic oczu.

Skład: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Maltooligosyl Glucoside /Hydrogenated Starch Hydrolysate, Glycerin, Acacia Concinna Fruit Extract, Balanites Aegyptiaca Fruit Extract, Gypsophila Paniculate Root Extract, Sodium PCA, Butanodiol, Centella Asiatica Extract, Polygonum Cuspidatum (Japanese Knotweed) Root Extract, Scutellaria Baicalensis Extract, Camelia Sinensis (Green Tea) Leaf Extract, Glycyrrhiza Glabra (Licorice) Root Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf Extract, Disodium Lauryl Sulfosuccinate, Tasmannia Lanceolate Fruit Extract, Benzyl Alcohol, Dehydroacetic Acid, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Parfum, Limonene

Alkemie - Ekstremalnie łagodna pianka do mycia i demakijażu twarzy Foa-m my god!

W tym kroku powinny też doskonale sprawdzić się:
Kremowy żel do mycia twarzy od Plantea
Żel myjący do twarzy z czystym sokiem z aloesu od Aloesove
Pasta do demakijażu i mycia twarzy z melisą i szałwią od Fresh&Natural

CZYSZCZANIE TWARZY - ETAP II - OCZYSZCZANIE KOSMETYKIEM NA BAZIE WODY - PIANKĄ LUB ŻELEM

ETAP III - ZŁUSZCZANIE/EKSFOLIACJA

Uwaga - peeling nie jest codziennym elementem rytuału oczyszczania. Należy go wykonywać raz, maksymalnie 2 razy w tygodniu. Inaczej możesz nadmierni e złuszczyć naskórek i podrażnić skórę, a w ten sposób osiągnąć efekt odwrotny do założonego.

Usuń martwe komórki naskórka peelingiem do twarzy. Po zastosowaniu peelingu skóra nabierze świeżości, będzie wygładzona, a jej koloryt wyrównany. W ten sposób zwiększysz też przyswajanie przez skórę substancji aktywnych z kosmetyków w późniejszych etapach pielęgnacyjnych.

Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni typ peelingu do swojej skóry. Jeśli masz skórę delikatną, wrażliwą lub naczynkową, postaw na równie subtelny peeling enzymatyczny, który bazuje na złuszczająco - wygładzających enzymach pozyskiwanych z owoców, np. papainie i bromelinie. Jeśli posiadasz cerę mieszaną lub tłustą, lepiej sprawdzą się mechaniczne peelingi gruboziarniste, np. na bazie korundu. Na rynku dostępne są też peelingi drobnoziarniste - te z kolei można używać przy skórze suchej czy normalnej.

Nasz typ: Phenome – ENZYMATIC gentle exfoliator – peeling enzymatyczny

Jest to doskonały środek do oczyszczania skóry na bazie substancji czynnych i ekologicznych wód kwiatowych - aloesowej, cytrynowej, z zielonej herbaty. Peeling bardzo delikatnie usuwa martwy naskórek, nie powoduje uczucia ściągnięcia ani nie wywołuje podrażnień, więc nadaje się do każdego typu cery, nawet tej najbardziej wrażliwej i delikatnej. Zawiera ekstrakty z rumianku, papai, skórki pomarańczy i kowniatka morskiego, które łagodzą, nawilżają i kondycjonują skórę czy działają przeciwutleniająco. Kwas mlekowy delikatnie złuszcza naskórek, a olejek manuka oczyszcza i posiada właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Skład: Citrus Limon Peel Water**, Aloe Barbadensis Leaf Water**, Camellia Sinensis Leaf Water**, Glycerin**, Aqua**, Lactic Acid**, Xanthan Gum**, Benzyl Alcohol, Aloe Barbadensis Leaf Juice**, Panthenol, Carrageenan**, Betaine**, Hydrogenated Starch Hydrolysate**, Sucrose Dilaurate**, Sucrose Laurate**, Sucrose Trilaurate**, Arginine, Citrus Aurantium Dulcis Fruit/Peel Extract**, Epilobium Fleischeri Extract*, Camellia Sinensis Leaf Extract*, Ananas Sativus Fruit Extract**, Cedrus Atlantica Leaf Extract**, Citrus Paradisi Fruit Extract**, Hamamelis Virginiana Bark Extract**, Hibiscus Sabdariffa Flower Extract**, Mentha Piperita Leaf Extract**, Citrus Limon Fruit Extract*, Leptospermum Scoparium Leaf Oil**, Chamomilla Recutita Flower Extract*, Carica Papaya Fruit Extract*, Crithmum Maritimum Extract**, Laminaria Saccharina Extract**, Zea Mays Silk Extract**, Citric Acid**, Parfum, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Dehydroacetic Acid, Limonene, Linalool, Sodium Hydroxide *Certified Organic **Natural Origin Ingredients

Phenome – ENZYMATIC gentle exfoliator – peeling enzymatyczny

W tym kroku powinny też doskonale sprawdzić się:
Multifunkcyjny peeling enzymatyczno - mechaniczny od Resibo
Peeling do twarzy Naturalne Oczyszczenie od Asoa
Delikatny peeling do twarzy Almond Scrub od Make Me Bio

CZYSZCZANIE TWARZY - ETAP III - ZŁUSZCZANIE/EKSFOLIACJA

ETAP IV - TONIZACJA SKÓRY

Jest to istotny punkt w całej procedurze, gdyż ma za zadanie przywrócić skórze odpowiedni odczyn fizjologiczny pH, odświeżyć ją i nawilżyć. W tym kroku możesz użyć toniku do twarzy, który zawiera mieszankę kilku składników aktywnych w połączeniu z wodą lub hydrolatu, który pozyskiwany jest metodą destylacji pary wodnej w trakcie procesu produkcji olejków eterycznych. Obecnie już coraz rzadziej używa się typowych toników, które ustąpiły popularności różnorodnym wodom kwiatowym o zróżnicowanych właściwościach. Obecnie jest w czym przebierać, producenci wypuszczają na rynek coraz to nowe wody kwiatowe. Jeśli masz skórę suchą, świetnie sprawdzi się hydrolat z róży damasceńskiej, jaśminowy lub champaka. Skóra mieszana uwielbia hydrolat oczarowy, lawendowy, z trawy cytrynowej czy manuka. Z kolei skóra tłusta, która wydziela nadmierną ilość sebum, zaprzyjaźni się z hydrolatem z drzewa herbacianego. Jeśli masz skórę dojrzałą i chcesz wspomóc ją antyoksydacyjnie, sięgnij po hydrolat z opuncji figowej lub hydrolat malinowy.

Nasz typ: Ajeden - hydrolat malinowy

Hydrolat malinowy, pozyskiwany z owoców maliny, to antidotum na każde zło. Ponieważ delikatnie ściąga pory, działa regenerująco, odkażająco i przeciwzapalnie, może być stosowany do pielęgnacji skóry problematycznej. Z drugiej strony działa antyoksydacyjnie i wygładzająco, poprawia elastyczność i jędrność skóry, więc dobrze sprawdzi się przy cerze dojrzałej. Przy okazji nawilża, ale też poprawia koloryt skóry, więc nie będą na niego narzekać posiadaczki cer suchych czy normalnych. Dodatkowo świetnie sprawdza się w wakacyjnej kosmetyczce, bo znacząco koi i łagodzi podrażnienia skóry po opalaniu...

Skład: Concentrated Raspberry Hydrolate (Rubus Ideaus)

Ajeden - hydrolat malinowy

W tym kroku powinny też doskonale sprawdzić się:
Hydrolat z róży damasceńskiej od La-Le Kosmetyki Naturalne
Bogaty tonik do twarzy ALGOTONIC od Sensum Mare
Intensywnie rozjaśniająca mgiełka do twarzy od La Fare 1979

OCZYSZCZANIE TWARZY - ETAP IV - TONIZACJA SKÓRY

Ideałem byłoby oczyszczać skórę 2 razy dziennie - zarówno rano, jak i wieczorem. Postaraj się o to zadbać. Jeśli jednak nie możesz, bo nie masz czasu, siły, energii albo możliwości, rób to bardzo precyzyjnie przynajmniej raz dziennie - wieczorem. Ale uwaga - tutaj nie może być już wyjątków - oczyszczaj skórę każdego wieczora, nawet jeśli wróciłaś z udanej, długiej imprezy :) To naprawdę nie zajmuje dużo czasu, a Twojej skórze bardzo, bardzo pomaga. Rano przynajmniej użyj toniku lub płynu micelarnego, aby odświeżyć skórę i delikatnie oczyścić ją z nadmiaru sebum nagromadzonego w trakcie snu.

GoCranberry – olejek do demakijażu twarzy i oczu Odżywcze Oczyszczenie znajdziejsz TUTAJ

Alkemie - Ekstremalnie łagodną piankę do mycia i demakijażu twarzy Foa-m my god! znajdziejsz TUTAJ

Phenome – ENZYMATIC gentle exfoliator – peeling enzymatyczny TUTAJ

Ajeden - hydrolat malinowy znajdziejsz TUTAJ

Udostępnij artykuł:
Znajdź nas:
Produkty wymienione w tym wpisie

Poniżej znajdziesz produkty z naszego sklepu, kliknij aby przejść

Zobacz więcej

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zostań z nami na dłużej

Piszą dla Was

Korzyści:

  • Powitalny rabat -10%* na dowolne zakupy w Kopalnia-Zdrowia.pl
  • Jednorazowo 250 dodatkowych punktów w Programie Rabatowym Kopalnia-Zdrowia.pl (jeżeli posiadasz konto użytkownika w sklepie Kopalnia-Zdrowia.pl)
  • Rabaty dostępne tylko dla Ciebie i pozostałych Klubowiczów
  • Mozliwość zadawania pytań naszym ekspertom oraz darmowe porady
  • Informacje o nowościach i premierach ze świata kosmetyków naturalnych

* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy

Dołącz do

Klubu Naturalnej Pielęgnacji

Potrzebujesz pomocy w doborze kosmetyków?
Chcesz ułożyć swój plan pielęgnacyjny z naszą pomocą?
Wyszukaj dogodny dla Ciebie termin i spotkaj się z jedną z naszych Konsultantek.
Edyta Starzyk - Kopalnia-Zdrowia.pl