Ekologiczna drogeria - na co zwracać uwagę, przy wyborze sklepu z kosmetykami?

Wybór dobrej ekologicznej drogerii to w dzisiejszych czasach nie lada gratka. Obecnie możemy znaleźć sklepy z naturalnymi kosmetykami w dużych miastach ale również coraz częściej w mniejszych miejscowościach. To sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad tym, czym tak naprawdę kierować się podczas wyboru ekologicznej drogerii, w której chcielibyśmy regularnie robić zakupy. Przedstawię Wam kilka punktów, które ułatwią Wam selekcję drogerii oferującej naturalne kosmetyki.

Wnętrze drogerii

Moim zdaniem to bardzo ważny aspekt. Lubimy przebywać w miejscach, które są przestronne, czyste oraz dobrze oświetlone. Również odpowiednia muzyka oraz zapachy przyciągają nas do danego miejsca. Uważam, że ekologiczna drogeria powinna dbać o wygląd i czystość swojego wnętrza. Osobiście zwracam również uwagę na rozmieszczenie regałów, dostępność danych produktów na półkach, kolor ścian oraz czy wystrój wnętrza współgra z ideologią drogerii oraz wartościami, którymi się kieruje. Nie wyobrażam sobie drogerii, która promuje się jako miejsce ekologiczne a jednocześnie wydaje Klientom zakupione przez nich produkty w plastikowych reklamówkach. Również doceniam, jeżeli w drogerii mogę znaleźć stanowisko do wypicia kawy lub kącik dla dzieci. Dzięki temu mama może w spokoju zrobić zakupy, a maluszek ma możliwość pobawienia się dostępnymi zabawkami.

Wnętrze drogerii

Asortyment ekoDrogerii

Jeżeli szukacie drogerii less waste, zwróćcie uwagę na przykład na to, aby sklep posiadał w asortymencie większość kosmetyków naturalnych w szklanych, papierowych lub aluminiowych opakowaniach. W przypadku drogerii, która stawia na marki premium, ciekawą opcją dla Klientów może być możliwość zakupu próbek - dzięki temu przed zakupem produktów z wyższych półek cenowych zyskujemy pewność co do naszego wyboru. Zachęcające są również konkurencyjne ceny oraz ciekawe promocje tygodniowe lub miesięczne, dzięki którym nasz ulubiony kosmetyk można kupić w niższej cenie. Warto również zwrócić uwagę na to, że w niektórych drogeriach dostępne są nie tylko kosmetyki, ale też produkty do sprzątania domu lub ekologiczna żywność. Dzięki temu w jednym miejscu można nabyć wszystkie potrzebne produkty, co pozwala zaoszczędzić czas. Bardzo ważne jest również, aby każdy mógł znaleźć kosmetyki dedykowane do danego rodzaju cery. Dlatego w ekologicznej drogerii powinny znajdować się kosmetyki naturalne o dobrych jakościowo składach ale też o zróżnicowanym działaniu - zarówno takie, które działają przeciwstarzeniowo ale też przeciwtrądzikowo czy nawilżająco.

Asortyment ekoDrogerii

Polskie kosmetyki naturalne w polskich eko drogeriach

Bardzo lubię wspierać polskie marki i polskie produkty. Jako właścicielka ekologicznej drogerii wiem, jak istotne jest dbanie o naszą gospodarkę oraz kibicowanie polskim producentom. Jestem podekscytowana, gdy obserwuje, jak prężnie rozwija się branża kosmetyczna w Polsce. Niemalże w każdym miesiącu pojawiają się nowe manufaktury, które są tworzone z pasją i sercem. Tym samym cieszę się, kiedy mogę je wspierać i pokazywać swoim Klientom wspaniałe kosmetyki, które stworzyli. Dlatego uważam , że dobra drogeria z kosmetykami naturalnymi powinna skupiać się na lokalnym rynku - tym bardziej, że polskie marki potrafią dorównać jakością wysokopółkowym, zagranicznym kosmetykom (chociaż osobiście uważam, że są nawet lepsze). Również polskie marki bazują często na surowcach, które pochodzą z Polski. Mamy przecież mnóstwo dobroci, które wydaje nasza polska ziemia. Są to m. in cenne zioła, owoce i warzywa, z których można pozyskać ekstrakty, a także minerały. Doceniam, że nasi polscy producenci kosmetyków naturalnych coraz częściej zwracają uwagę na certyfikaty, wykorzystują coraz częściej w produkcji surowce ekologiczne czy tworzą kosmetyki wegańskie, jednocześnie nie testując produktów na zwierzętach.

Personel

Według mnie przeszkolony i kompetentny personel to jeden z najważniejszych aspektów, jeżeli chodzi o wybór dobrej drogerii ekologicznej. Ważne jest, aby osoby odpowiedzialne za obsługę Klienta miały odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie, co może być pomocne w świadomej pomocy Klientom w doborze odpowiednich produktów. To ważna kwestia, ponieważ znajomość czytania składów oraz rozpoznanie składników przez personel pomaga w doborze takiego produktu, który może być używany np. przez kobiety w ciąży lub osoby, które są uczulone na dany surowiec. W takich sytuacjach personel drogerii powinien być świadomy, jakie konsekwencje mogą nieść za sobą nieodpowiednie łączenie aktywnych składników lub jakie reakcje alergiczne mogą wystąpić przez stosowanie konkretnego produktu. Mniej istotną kwestią ale nadal ważną jest schludny oraz dopasowany do danego miejsca ubiór konsultantek oraz obsługi drogerii. Jest to oczywiście zależne od charakteru danego miejsca. np. w drogerii, która skupia się głownie na produktach less oraz zero waste konsultantki wzbudzają większe zaufanie, jeżeli ich ubiór będzie nawiązywał do danego miejsca, np. promując organiczne materiały. W przypadku drogerii ekologicznych, których asortyment skupia się na bardziej ekskluzywnych markach, wzkazany jest dress code bardziej elegancki. Personel danej drogerii tworzą również osoby, które są odpowiedzialne za sprawną codzienną obsługę Klienta - poprzez komunikaty mailowe lub rozmowy telefoniczne. Istotnie ważne jest, aby takie osoby były chętne do pomocy, otwarte i uprzejme, co wzbudza z jednej strony szacunek, a z drugiej - zaufanie.

Personel ekoDrogerii

Sklep online

Nie wiem jak Wy, ale ja coraz częściej wybieram zakupy online. Szukając ekologicznej drogerii internetowej zwróciłabym uwagę, czy jej strona internetowa jest przejrzysta, estetyczna i łatwa w obsłudze. Niewątpliwie dużym ułatwieniem jest podział asortymentu sklepu na kategorie. Taki układ bardzo ułatwia szukanie konkretnych kosmetyków czy środków czystości. W przypadku pielęgnacji ciała lub twarzy pomocnym może być podział strony internetowej na sekcje, które dotyczą konkretnego rodzaju cery. Takie udogodnienia ułatwiają kupującym wybrać odpowiedni produkt. W przypadku sklepu online należy zwrócić także uwagę na to, czy w sposób klarowny są podane informacje na temat dostępnych opcji dostawy (rodzaj i koszt), a także ewentualnie czy drogeria proponuje darmową dostawę po przekroczeniu danego pułapu cenowego lub możliwość odbioru zamówienia w sklepie stacjonarnym. Uważam to za udogodnienie oraz ukłon w stronę ekologii. Warto też zwrócić uwagę, czy dana drogeria ma możliwość wysyłki paczki poza granice Polski. Dzięki temu można złożyć zamówienie i kupić prezent dla bliskiej nam osoby oraz poprosić o wysyłkę paczki pod wskazany adres. Coraz więcej polskich drogerii wysyła zamówienia w obrębie Unii Europejskiej i uważam to za bardzo dobre posunięcie. Innym atutem dobrze prosperującej drogerii ekologicznej jest wsłuchiwanie się w potrzeby swoich Klientów, którzy są w stanie zgłaszać je na przykład poprzez wiadomość do Sprzedawcy w ramach komentarza do zamówienia online - można w nim zawrzeć prośbę o zapakowanie paczki w duchu less waste lub dobór konretnych próbek. Polecam również czytać opinie, które są dostępne w sieci na temat danego sklepu. Dzięki nim możecie sprawdzić, czy obsługa w danym sklepie jest odpowiednia oraz czy panuje w nim miła atmosfera, a także jakie doświadczenie z tym miejscem mieli inni Klienci.

Aktywność w sieci i social media

Żyjemy obecnie w dobie Internetu i nie podlega to żadnym dyskusjom. Warto więc zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dana eko drogeria komunikuje się ze swoimi Klientami - czy jest widoczna i aktywna w social mediach, czy jej reprezentanci przekazują wiedzę na temat pielęgnacji i ekologicznych produktów, czy prowadzą tematycznego bloga? Osobiście bardzo lubię czytać blogi i ta forma przekazu informacji podoba mi się najbardziej. Mogę przeczytać znacznie więcej na temat który mnie interesuje. Często na blogu zamieszczone są również zdjęcia naturalnych produktów oraz wygodne linki, dzięki którym od razu mogę przejść do sklepu online i zakupić dany produkt. Podsumowując, dzięki aktywności w social media Klienci mogą bliżej poznać osoby pracujące w danej ekologicznej drogerii, ich sprawdzone kosmetyki oraz triki pielęgnacyjne. Często to ogromna dawka wiedzy!

Udostępnij artykuł:
Znajdź nas:
Zobacz więcej

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zostań z nami na dłużej

Piszą dla Was

Korzyści:

  • Powitalny rabat -10%* na dowolne zakupy w Kopalnia-Zdrowia.pl
  • Jednorazowo 250 dodatkowych punktów w Programie Rabatowym Kopalnia-Zdrowia.pl (jeżeli posiadasz konto użytkownika w sklepie Kopalnia-Zdrowia.pl)
  • Rabaty dostępne tylko dla Ciebie i pozostałych Klubowiczów
  • Mozliwość zadawania pytań naszym ekspertom oraz darmowe porady
  • Informacje o nowościach i premierach ze świata kosmetyków naturalnych

* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy

Dołącz do

Klubu Naturalnej Pielęgnacji

Potrzebujesz pomocy w doborze kosmetyków?
Chcesz ułożyć swój plan pielęgnacyjny z naszą pomocą?
Wyszukaj dogodny dla Ciebie termin i spotkaj się z jedną z naszych Konsultantek.
Edyta Starzyk - Kopalnia-Zdrowia.pl