Jak wybrać tonik do twarzy dla swojego typu skóry

Tonik to kosmetyk, który każdy z nas powinien mieć w swojej łazience. Jednak czy wiemy, jak go stosować oraz jakie korzyści daje naszej skórze regularne stosowanie toniku? Czy ten kosmetyk tak naprawdę jest dla nas konieczny? W jaki sposób najlepiej go aplikować? Odpowiedzi na te pytania oraz inne informacje na temat tonizowania skóry twarzy znajdziecie poniżej.

Czym jest tonik?

Tonik to kosmetyk na bazie wody lub wód kwiatowych. Ma on za zadanie przywracać odpowiednie pH skóry po jej myciu. Co to oznacza? Mycie skóry detergentami, które mają pH zasadowe sprawia, że nasze fizjologiczne pH zostaje zaburzone. Powinno ono być w granicach 5-5,5. To właśnie w tym zakresie nasza skóra czuje się najlepiej. Częste mycie skóry produktami o wysokim pH może powodować jej przesuszenie, ściągnięcie i zaburzenie bariery hydrolipidowej. I tutaj z pomocą przychodzą nam toniki. Ich pH jest zazwyczaj w granicach 4,5-5,5. Tym samym pomagają przywracać naszej skórze swoje odpowiednie pH. Można powiedzieć, że tonik dobrany odpowiednio do naszej cery przywraca jej balans.  

Fakty i mity o toniku

Czy tonik ma inne właściwości niż przywracacie skórze właściwego pH?

TAK
Tonik do danego typu cery to kosmetyk, który ma za zadanie przywracać skórze odpowiednie pH. Jednak coraz częściej pełni on jednocześnie również inne funkcje. Na rynku znajdziecie obecnie toniki o bardzo bogatych składach. Bazują one m.in. na hydrolatach, naparach kwiatowych, kwasie hialuronowym czy prebiotykach. Znajdziecie również wiele toników na bazie kwasów, które w tym przypadku mają dodatkowo właściwości złuszczające. Tym samym tonik to kosmetyk, który może w znaczny sposób poprawić stan naszej skóry. 

Czy tonik do twarzy jest tym samym co płyn micelarny?

NIE
Płyn micelarny to kosmetyk, który zawiera micele. Micele to składniki, które mają za zadanie oczyszczać skórę z zanieczyszczeń lub makijażu. Tonik natomiast służy nam do tonizacji (przywracania skórze właściwego pH) i nie powinien zawierać miceli. Dlaczego? Tonik pozostawiamy na skórze i nie zmywamy go. Natomiast micele trzeba zmyć ze skóry, ponieważ pozostawione na niej mogą ją szybko wysuszyć i podrażnić.

Czy tonik do twarzy jest niezbędny w pielęgnacji?

TO ZALEŻY

Tonik to kosmetyk niezbędny zwłaszcza wtedy, gdy myjecie skórę mydłem w kostce. Taki produkt ma zasadowe pH, które zaburza pH fizjologiczne naszej skóry. W tym przypadku warto zastosować tonik, który przywróci skórze fizjologiczne pH. Dzięki temu skóra nie będzie się przesuszała i nie powinna być podrażniona. Natomiast obecnie coraz więcej żeli lub pianek do mycia twarzy ma pH fizjologiczne. W takiej sytuacji tonik nie jest niezbędny. Jednak i w tym przypadku możecie go stosować, jeżeli potrzebujecie  dodatkowo nawilżyć lub ukoić Waszą skórę. 

Czy muszę stosować tonik na wacik

TO ZALEŻY

W większości przypadków wacik do nakładania toniku jest zbędny. Jeżeli stosujecie tonik, który nie zawiera m.in. kwasów, możecie  aplikować go za pomocą dłoni. Dzięki temu wacik nie zabiera nam części produktu. Dodatkowo nie pocieramy wówczas skóry (może to powodować podrażnienia). Jeśli natomiast stosujecie toniki kwasowe, nie aplikujcie ich za pomocą atomizera, który tworzy mgiełkę. W tej sytuacji wskazana jest aplikacja takiego kosmetyku na wacik i omijanie okolicy oczu. Pamiętajcie jednak, aby w tym przypadku nie pocierać skóry zbyt mocno wacikiem. 

Kiedy najlepiej używać toniku do twarzy?

Tonik stosujemy po myciu twarzy przed aplikacją kolejnych kosmetyków pielęgnacyjnych, takich jak, np. serum lub krem. Jednak nie musimy ograniczać się tylko do tego momentu. Tonik możecie stosować również:

- Dodając go do maseczek - np. rozrabiając glinkę z tonikiem zamiast z wodą
- Aplikując tonik na twarz w ciągu dnia - np. toniki na bazie hydrolatu z mięty odświeżaj skórę 

Czy tonik do twarzy to to samo co hydrolat?

NIE

Hydrolat to woda kwiatowa, która powstaje podczas procesu destylacji olejku eterycznego. Tym samym hydrolat to produkt jednoskładnikowy. Natomiast tonik zazwyczaj zawiera więcej składników. Dlatego zazwyczaj wykazuje silniejsze działanie, np. oczyszczające lub nawilżające. Hydrolat nie zawsze ma oznaczone pH produktu, tym samym nie możemy być pewni, że zadziała tonizująco. Zdarza się również, że pH hydrolatów jest bardzo niskie. W takim przypadku dochodzi czasami do podrażnień skóry. Natomiast produkt nazwany tonikiem ma określone pH.

Czy tonik jest tym samym co esencja?

TO ZALEŻY
Esencja to kosmetyk, który przyszedł do nas z pielęgnacji Koreanek. Ich rytuał pielęgnacyjny jest bardzo rozbudowany i składa się zazwyczaj z wielu kroków. W tym przypadku esencja to kosmetyk, który nakłada się po toniku oraz przed aplikacją serum. Zazwyczaj zawiera ona więcej składników niż tonik, który z zasady ma jedynie przywracać odpowiednie pH skóry. W obecnych czasach zauważam jednak, że często esencja zastępuje w pielęgnacji tonik. Bardzo często producenci stosują nazwę tonik-esencja. Tym samym sugerując, że jest to tonik o bogatszym składzie. Może się więc zrodzić pytanie: "Czy potrzebuję zarówno toniku oraz esencji w swojej pielęgnacji"? Moim zdaniem TO ZALEŻY :) Jeżeli Wasza esencja ma odpowiednie pH, będzie również działać jak tonik. Jeżeli jednak stawiacie na wiele kroków w pielęgnacji, możecie stosować 2 kosmetyki. Nakładajcie wtedy najpierw tonik, a następnie esencję. 

Toniki kojąco - nawilżające do skóry suchej i wrażliwej

Pobierz darmowy e-book
Kompleksowa pielęgnacja ciała: złuszczanie, nawilżanie, ujędrnianie

oraz rabat -10% na pierwsze zakupy!

Pobieram

Tonik o działaniu kojąco - nawilżającym będzie odpowiedni dla osób ze skórą suchą i wrażliwą. Jednak często skóry trądzikowe również sięgają po tego typu kosmetyk. W tym przypadku składniki łagodzące wspierają regenerację stanów zapalnych skóry. Jeżeli Wasza skóra jest nieprzyjemnie ściągnięta, sucha lub zaczerwieniona, wybierajcie toniki z kwasem hialuronowym, prebiotykami, wąkrotą azjatycką lub hydrolatem różanym.

eeny meeny - Jogurtowy tonik nawilżający
Przyznam szczerze, że to mój ulubiony tonik. Ma postać mlecznej emulsji, dzięki czemu łatwo aplikuje się go za pomocą samych dłoni. Jego skład to prawdziwy plasterek dla skóry suchej, podrażnionej i takiej, która wymaga regeneracji. Znajdziecie w nim m.in. prebiotyczny ferment ze szwajcarskiego mleka. Jego zapach jest niesamowity. Delikatny, przyjemny - mnie osobiście przypomina zapach mlecznej lub białej czekolady. Dodatkowo mogę Wam zdradzić, że jest to najbardziej wydajny produkt do tonizacji, jakiego kiedykolwiek używałam. Wystarcza mi na 4-5 miesięcy przy codziennym stosowaniu. 

Mawawo - Algowa esencja tonizująca

Tę esencję mogłabym porównać do toniku Sensum Mare. Ma ona również kompleks 5 alg morskich, które zarówno nawilżają, jak i regenerują skórę. Tym samym pokochają ją cery wrażliwe i suche, ale także trądzikowe. 

Senelle - Tonik do twarzy nawilżająco - rozświetlający

To tonik, który zawiera niacynamid, który moja skóra bardzo lubi. To prowitamina B5, którą pokochają skóry zarówno problematyczne, jak i suche - jak to możliwe? Wynika to z szerokiego spektrum działania tego składnika. Z jeden strony ma on funkcje regulujące, antyseptyczne i łagodzące stany zapalne. Z drugiej jednak strony stymuluje on skórę do produkcji ceramidów. Jest to kluczowa kwestia w przypadku skór suchych i odwodnionych. 


Sensum Mare - Bogaty tonik do twarzy o działaniu odżywczym i nawilżającym Algotonic

Moim zdaniem to tonik do każdego typu cery. Z jednej strony zawiera kompleks 5 alg morskich oraz kwas hialuronowy o silnym działaniu nawilżającym. Z drugiej strony woda z lodowca norweskiego i woda z chabru bławatka pomaga w walce z niedoskonałościami. Dodatkowo muszę napisać, że jest to tonik, który najczęściej kupujecie. Uwielbiacie go za formułę, opakowanie (możecie tutaj wybrać 100 lub 200 ml). Ale przede wszystkim uwielbiacie go za niesamowity zapach. To nuty bryzy morskiej - to zapach, który uzależnia. 


My Magic Essence - Tonik do twarzy Rose Drink for skin

Jak ja uwielbiam ten kosmetyk! Już sama buteleczka zachęca do regularnego sięgania po tonik każdego dnia. Szklane opakowanie prezentuje się wyjątkowo pięknie i ekskluzywnie. Ten produkt znajdziecie w dwóch pojemnościach - 50 oraz 100 ml. Dodatkowo wygodny atomizer, który tworzy delikatną mgiełkę sprawia, że używanie tego toniku to czysta przyjemność. Przejdźmy jednak do rewelacyjnego składu. Bazą tego produktu jest hydrolat różany. Następnie znajdziecie w nim trehalozę, pantenol i allantoinę. To 3 składniki, które intensywnie koją i nawilżają skórę. Dlatego tonik od My Magic Essence zawsze polecam do cery suchej i wrażliwej. Jednak to nie wszystko. Mamy tutaj śliwkę kakadu, która naturalnie jest bogata w witaminę C. A na koniec probiotyk, który zadba o mikrobiom Waszej skóry. Zwieńczeniem tego kosmetycznego arcydzieła jest zapach - ten produkt pachnie absolutem champaki i hydrolatem różanym. Ten zapach poprawia nastrój i pobudza wydzielanie hormonu szczęścia - endorfin. Przekonajcie się sami i sięgnijcie po niego koniecznie!


Potz - Wielozadaniowa esencja do twarzy
Moim zdaniem ta esencja sprawdzi się w pielęgnacji każdego typu skóry. Jednak ze względu na bogactwo składników nawilżających, przydzieliłam ją do działu "toniki nawilżająco - kojące". Tak jak wspomniałam wcześniej, esencja to bogatsza forma toniku. To oznacza, że w jego składzie znajdziecie szereg składników, a także ich stężenia często są większe. W przypadku esencji do pielęgnacji twarzy Potz znajdziemy pre i probiotyki. To składniki, które wpływają na kondycję naszego mikrobiomu skóry. A to oznacza, że ewentualne podrażnienia czy zaczerwienienia skóry znikają. 


D'alchemy - Tonik nawilżający do twarzy Hydrating Dew Toner

Ten tonik jest bardzo wyjątkowy. Po jego zaaplikowaniu, na skórze czuć delikatną powłokę. To specyficzne uczucie, natomiast jest ono bardzo przyjemne i komfortowe. Z tym efektem szczególnie polubią się cery suche, które po myciu mają uczucie ściągnięcia. W składzie toniku znajdziecie bardzo dużo hydrolatów. Bazą kosmetyku jest hydrolat różany. Uwodorniony wyciąg z alg morskich ma właściwości kojące i regenerujące. Zauważą to głównie te osoby, które borykają się z trądzikiem lub cerą wrażliwą. W składzie znajdują się także olejki eteryczne. Nie pełnią one jednak wyłącznie funkcji zapachowej. Działają aromaterapeutycznie oraz antyseptycznie. To mieszanka olejku różanego i grejpfrutowego - dla mnie ten zapach jest po prostu BOSKI!

Alkmie - Postbiotyczny tonik łagodzący Don't React

To tonik, który szczególnie polecam dla skóry bardzo wrażliwej, podrażnionej kuracjami kwasowymi lub retinoidami. W jego składzie znajdziecie ekstrakt z jagód pieprzu tasmańskiego. Co prawda nazwa toniku nie brzmi kojąco, natomiast wykazuje on właśnie takie działanie. Sam producent zapewnia, że zaczerwienienia skóry znikają już po kilku minutach od momentu aplikacji. Dodatkowo ekstrakt z młodego korzenia łopianu wpływa na odporność skóry. Dzięki temu ma ona mniejsze tendencje do nadwrażliwości. Polecam ten tonik do cery, która reaguje w sposób alergiczny na większość innych toników. Może się tak dziać, np. ze względu na zapach lub zbyt silne składniki aktywne. W przypadku tego produktu skład jest prosty, aczkolwiek bardzo skuteczny. 

Toniki kojąco - nawilżające do skóry suchej i wrażliwej

Toniki regulujące

Są to kosmetyki, które zawierają zazwyczaj hydrolat oczarowy, rozmarynowy lub lawendowy czy też niacynamid. Są to składniki, które zmniejszają nadmierną produkcję sebum. Wykazują również działanie antybakteryjne i łagodzące. 

Purite - Tonik przeciwtrądzikowo - normalizujący

Ten tonik to moc naturalnych hydrolatów i ekstraktów, które wyraźnie wspomagają walkę z niedoskonałościami. Znajdziecie w nim m.in. hydrolat z czystka, z oczaru wirginijskiego oraz z lipy drobnolistnej. Moim zdaniem to rewelacyjny tonik dla nastolatków, u których pojawiają się pierwsze niedoskonałości. W takim przypadku wystarczy, ze włączymy do pielęgnacji dosłownie 3 kosmetyki (żel do oczyszczania, tonik i lekki krem nawilżający), aby zaobserwować widoczną poprawę kondycji skóry. 

Natural Secrets - Tonik oczyszczający Zielona Herbata i Szałwia

Tonik od Natural Secrets był moim pierwszym tonikiem z naturalnym składem, który stosowałam. Pamiętam, że już od pierwszego użycia bardzo się z nim polubiłam. Ma on delikatnie ziołowy zapach, który zawdzięczamy szałwii lekarskiej oraz zielonej herbacie. Dodatkowo olejek z drzewa herbacianego wzmacnia jego zapach. To idealny tonik dla cery problematycznej, która nadmiernie się przetłuszcza. Bardzo lubię stosować go również do maseczek glinkowych. Łączę go wtedy, np. z glinką różową lub białą. Na wyróżnienie zasługuje szklane opakowanie z wygodnym atomizerem, który rozpyla delikatną mgiełkę. 


Resibo - Regulujący tonik - mgiełka
Jest to tonik do cery mieszanej i tłustej, który optycznie zmniejsza widoczność porów. Bardzo lubię stosować go rano przed aplikacją makijażu. Mam wtedy wrażenie, że w ciągu dnia moja skóra mniej się przetłuszcza. Dzięki temu makijaż wygląda dobrze przez cały dzień. W jego składzie znajdziecie hydrolat z werbeny, konopi i czarnej porzeczki, które działają przeciwzapalnie. Dodatkowo witamina B3 (niacynamid) wspomaga działanie antybakteryjne. Polecam go również nastolatkom, którzy zauważają na swojej skórze pierwsze niedoskonałości. 


Veoli Botanica - Tonik/kojąca mgiełka do twarzy Give Ph A Chance

Nie skłamię, jeżeli napiszę, że do tej pory zużyłam już kilka butelek tego toniku. Bardzo go lubię za duże opakowanie (200 ml), wydajność, piękny zapach delikatnej lawendy i skuteczne działanie! Jego zapach nie wynika jednak z dodatku syntetycznych perfum. To naturalny hydrolat lawendowy, który wykazuje działanie regulujące. Wspomaga go obecność hydrolatu z mięty, który dodatkowo daje uczucie odświeżenia. 

Back To Comfort - Tonik do twarzy Pyretrin-D
Przyznaję otwarcie, że bardzo lubię ten kosmetyk. Zwłaszcza wtedy, gdy moja skóra jest podrażniona, ale jednocześnie pojawiają się na niej niedoskonałości. Cała czarna seria od Back To Comfort świetnie radzi sobie z nadmierną produkcją sebum. Dodatkowo przeznaczona jest ona dla osób z infekcją nużeńcem ludzkim. Objawia się on m.in. nadmiernym świądem skóry. W jego składzie obecny jest m.in. kwas migdałowy. Wykazuje on mocniejsze działanie antybakteryjne niż inne kwasy z rodziny AHA. Dodatkowo obecność olejku eterycznego z drzewa herbacianego sprawia, że wypryski szybciej się goją. Mogą go również polecić Panom ze skórą problematyczną lub po goleniu. 

przejdź do Konsultacje pielęgnacyjne ONLINE

przejdź do Konsultacje pielęgnacyjne ONLINE

Toniki regulujące

Toniki do twarzy kwasowe

Olivia Plum - Tonik rozświetlający HALO
To idealny tonik dla cery poszarzałej. Kwas glikolowy, który znajduje się w składzie toniku Halo pięknie rozświetla i wyrównuje koloryt skóry. Dodatkowo świetnie radzi sobie z zaskórnikami, zarówno zamkniętymi, jak i otwartymi (wągrami). Ten produkt nie musi być stosowany codziennie - najlepiej sięgać po niego 2-3 razy w tygodniu. Już przy takiej częstotliwości zobaczycie świetne efekty. Nie obawiajcie się również ewentualnych podrażnień spowodowanych działaniem kwasu. Hydrolat z oczaru oraz z aloesu będzie je łagodził. 

Alkmie - Bioaktywny tonik mikrozłuszczający
Jego wdzięczna nazwa "AHA, AHA I LIKE IT" idealnie odzwierciedla jego zawartość. W składzie znajdziecie kombinację aż 7 kwasów. Jest to kwas hibiskusowy, szikimowy, cytrynowy, glikolowy, mlekowy, jabłkowy oraz winowy. Dodatkowo "snow white compleks" sprawia, że ewentualne przebarwienia jeszcze szybciej znikają.  Warto również wspomnieć, że tonik z kwasami działa jak "aktywator". To oznacza, że przygotowuje skórę do dalszych etapów pielęgnacji. Zwiększa on przenikanie składników aktywnych w głąb skóry, 

Veoli Botanica - Multikwasowy tonik seboregulujący

To tonik do cery trądzikowej, z widocznymi zaskórnikami i stanami zapalnymi. Nie obawiajcie się jednak, że będzie on dla Was zbyt mocny. To produkt, który został tak skomponowany, aby nie wywoływał efektu szczypania skóry lub zbyt mocnego złuszczania. W jego składzie jest wiele składników pielęgnacyjnych. Jest to m.in. ekstrakt z niebieskiej stokrotki oraz żurawiny. Ten tonik może być również stosowany wyłącznie na strefę "T" (czoło, nos broda). Są to miejsca na twarzy, na których najczęściej obserwujemy zaskórniki otwarte (wągry). Systematyczne stosowanie tego toniku może sprawić, że szyko pożegnacie się z czarnymi kropkami na skórze. 

Nowa Kosmetyka - Tonik na skórki, pory i inne zmory

Na sam początek może Was zaskoczyć jego ciekawy, czerwony kolor. To zasługa hydrolatu z hibiskusa, który nadaje mu taka barwę. Nie odpowiada on jednak wyłącznie za kolor. Wykazuje też działanie złuszczające, ponieważ naturalnie zawiera kwasy. Aby jednak wzmocnić działanie złuszczające toniku, dodano również do niego kwas mlekowy w stężeniu 2%. Nie obawiajcie się przesuszenia skóry. Zawartość mocznika sprawia, że pomimo składników złuszczających, skóra pozostaje w optymalnej równowadze. Ja stosując ten tonik regularnie zauważyłam mniejszą ilość zaskórników otwartych (wągrów) oraz optycznie zwężone pory. Czasami stosuję go też punktowo na wypryski i zauważam, że po tym toniku szybciej się goją. 

Lynia - Tonik żelowy z kwasem laktobionowym

To kosmetyk, który jako jedyny z tego zestawienia (pomimo zawartości kwasów), jest przeznaczony do skóry naczynkowej. Kwas laktobionowy, który znajduje się w tym toniku, ma za zadanie wzmacniać naczynia krwionośne. Ponadto w składzie znajdziecie NMF (Natural Moisturizing Factor). To związki, które naturalnie występują w naszej skórze i odpowiadają za nawilżenie skóry. Tym samym tonik sprawdzi się również dla skór przesuszonych. Tonik ma lekką, wodno - żelową konsystencję. Możecie nakładać go na twarz za pomocą wacika (omijając okolice oczu) lub za pomocą dłoni.

Toniki do twarzy kwasowe

Tonik to kosmetyk, który warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji. Jak mogliście przeczytać powyżej, jego najważniejszą funkcją jest przywracanie skórze odpowiedniego pH (zwłaszcza po myciu skóry). Toniki odpowiednio dopasowane do cery mogą mieć dodatkowe działanie nawilżające, kojące lub złuszczające. Dodatkowo wiele z nich ma wyjątkowo piękne zapachy, dzięki którym koją zmysły.  Pamiętajcie jednak, że nie w każdym przypadku jest to kosmetyk niezbędny w pielęgnacji. Dotyczy to sytuacji, kiedy Wasz kosmetyk do oczyszczania skóry twarzy ma fizjologiczne pH. To dobra wiadomość dla Tych z Was, którzy stawiają na minimalizm kosmetyczny.

Udostępnij artykuł:
Znajdź nas:
Produkty wymienione w tym wpisie

Poniżej znajdziesz produkty z naszego sklepu, kliknij aby przejść

Back to comfort

Tonik do twarzy Pyretrin-D

Do skóry wrażliwej i z trądzikiem różowatym

Purite

Tonik przeciwtrądzikowy normalizująco - antybakteryjny

Do skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej, problematycznej

Alkmie

Postbiotyczny tonik łagodzący Don't react

Do skóry wrażliwej i delikatnej, skłonnej do zaczerwienień

Alkmie

Bioaktywny tonik mikrozłuszczający AHA, AHA I like it!

Do wszystkich rodzajów skóry, szczególnie problematycznej

Zobacz więcej

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zostań z nami na dłużej

Piszą dla Was

Korzyści:

  • Powitalny rabat -10%* na dowolne zakupy w Kopalnia-Zdrowia.pl
  • Jednorazowo 250 dodatkowych punktów w Programie Rabatowym Kopalnia-Zdrowia.pl (jeżeli posiadasz konto użytkownika w sklepie Kopalnia-Zdrowia.pl)
  • Rabaty dostępne tylko dla Ciebie i pozostałych Klubowiczów
  • Mozliwość zadawania pytań naszym ekspertom oraz darmowe porady
  • Informacje o nowościach i premierach ze świata kosmetyków naturalnych

* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy

Dołącz do

Klubu Naturalnej Pielęgnacji

Potrzebujesz pomocy w doborze kosmetyków?
Chcesz ułożyć swój plan pielęgnacyjny z naszą pomocą?
Wyszukaj dogodny dla Ciebie termin i spotkaj się z jedną z naszych Konsultantek.
Edyta Starzyk - Kopalnia-Zdrowia.pl