A Ty sprawdzasz składy kosmetyków dla swojego dziecka?

Ten wpis powstał całkiem przypadkowo, a bodźcem motywacyjnym była wizyta w jednym z lokalnych marketów.

2 tygodnie temu w sobotę, podczas kąpieli Filipa (dla niewtajemniczonych - mojego 10 miesięcznego synka), zużyłam ostatnie krople płynu do kąpieli i szamponu 2w1 dla dzieci Sylveco. W niedzielę próbowałam wyczarować z zapasów kosmetycznych coś, co mogłoby posłużyć wieczorem za zastępczy preparat do kąpieli, jednak w kosmetyczce nie znalazłam nawet olejku migdałowego... Chociaż bardzo nie lubię takich wycieczek, zwłaszcza w niedzielne popołudnia, musiałam udać się do pobliskiego marketu po jakiś awaryjny kosmetyk.

A w markecie doznałam rozczarowania, bo nie znalazłam tam ani jednego kosmetyku, którego skład byłby przyzwoity, albo chociaż przynajmniej akceptowalny...Nie oczekiwałam cudu i raczej nie spodziewałam się tego, że kupię tam kosmetyk naturalny nienagannej jakości, jednak liczyłam po cichu na to, że cokolwiek bez SLS-ów i PEG-ów uda mi się znaleźć.

Na półce z kosmetykami dla dzieci było ok. 30 preparatów do kąpieli różnych marek. Rzuciłam okiem na składy każdego z nich, szukając czegoś, co byłoby oparte na delikatnych substancjach myjących, bezpiecznych dla wrażliwej i delikatnej skóry niemowlaka. Niestety poległam...

Chciałabym zobrazować Wam, jakich składów można spodziewać się po popularnych kosmetykach dyskontowych dla dzieci. Wybrałam do analizy trzy pierwsze kosmetyki, które znalazły się wtedy w moich rękach:

1. Ziaja - Magiczny płyn do kąpieli dla dzieci Hokus Pokus Kolorowa Kąpiel 400ml
INCI: Aqua (Water), Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoamphoacetate, Coco Glucoside, Disodium PEG-5 Laurylcitrate Sulfosuccinate, Propylene Glycol, Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Extract, Citric Acid, Panthenol, Sodium Benzoate, 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Parfum (Fragrance), Butylphenyl Methylpropional, Linalool, Bromocresol Green.

Tutaj już na drugim miejscu, zaraz po wodzie, mamy Sodium Laureth Sulfate, czyli tzw. SLES. Są to chemiczne środki powierzchniowo czynne, które mogą działać na skórę drażniąco i wysuszająco, zaburzać istotnie barierę lipidową i pH skóry, a nawet działać rakotwórczo. Tego typu składniki chemiczne występują w większości kosmetyków do mycia ciała, twarzy czy włosów. Pozwalają szybko zmyć z powierzchni skóry brud, tłuszcz czy zanieczyszczenia, a do tego mają właściwości pianotwórcze. Dlaczego producenci kosmetyków tak często sięgają po substancje typu SLES/SLS? Bo po prostu są tanie...
W składzie znajdują się także:
- Disodium PEG-5 Laurylcitrate Sulfosuccinate - sztuczny emulgator z rodziny PEG-ów, które osłabiają kondycję skóry, naruszają jej barierę ochronną, zatykają pory.
- Propylene Glycol - inaczej glikol propylenowy, czyli alkohol wodorotlenkowy pozyskiwany z ropy naftowej, który narusza barierę ochronną skóry, podrażnia ją, wywołuje alergie i generalnie jest substancją, która nie powinna być raczej stosowana w produktach dla dzieci.
- Butylphenyl Methylpropional - syntetyczna substancja zapachowa, która może działać alergogennie.

Ziaja płyn do kąpieli dla dzieci hokus pokus Źródło: www.ziaja.com

2. Bambino Żel do mycia ciała i włosów dla dzieci 2w1 400ml
INCI: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Glycerin, Polyquaternium-7, Polyquaternium-10, Lauryl Glucoside, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-90 Glyceryl Isostearate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Laureth-2, Sodium Chloride, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum

I co z tego, że nie mamy tutaj SLS ani parabenów. W składzie znajdują się liczne emulgatory PEG (PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-90 Glyceryl Isostearate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil), o których pisałam już wyżej. Nie podoba mi się też obecność chlorku sodu (Sodium Chloride), czyli po prostu soli kuchennej, która przyczynia się do wysuszenia i podrażnienia skóry, może wywołać jej pieczenie i swędzenie (kojarzycie ten obraz, jak podczas kąpieli Wasze dziecko trze oczy ze zmęczenia, a one po chwili zaczynają go piec i zaczyna się sajgon? :)).

Bambino żel do mycia ciała i włosów dla dzieci Źródło: www.bambino.pl

3. Nivea Baby Ochronny płyn do kąpieli 500ml
INCI: Aqua, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Myreth Sulfate, Decyl Glucoside, PEG-200 Hydrogenated Glyceryl Palmate, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Tilia Cordata Extract, Chamomilla Recutita Flower Extract, Bisabolol, Glycerin, Sodium Chloride, Glycol Distearate, Laureth-4, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum.

Tutaj podobna historia. Przede wszystkim rozbudowana paleta PEG-ów plus chlorek sodu.

Nivea ochronny płyn do kąpieli dla dzieci Źródło: www.nivea.pl

Wracając do niedzielnej historii skończyło się na tym, że wybrałam mniejsze zło, czyli wróciłam zrezygnowana do domu, a Filipa wykąpałam po prostu w...wodzie :) Uznałam, że nic mu się nie stanie, jeśli po prostu tego dnia odświeżę jego skórę czystą wodą bez żadnych dodatków. Przecież są zwolennicy stanowiska, że dzieci powinno kąpać się nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu, aby w ten sposób nie doprowadzić do nadmiernego przesuszenia delikatnego naskórka, bardzo podatnego na różne podrażnienia zwłaszcza w okresie niemowlęcym. Tak naprawdę chodziło mi o to, aby odhaczyć kąpiel jako jedną z części wieczornego "rytuału", bez którego trudno jest zmusić Filipa, aby udał się na do swojego łóżeczka na nocny wypoczynek :)

Odkąd Filip przyszedł na świat, testuję z jego udziałem różne organiczne i naturalne kosmetyki dla dzieci. To prawda, że ceny niektórych z nich mogą wciąż pozostawiać wiele do życzenia, ale osobiście wydaje mi się, że to jedynie kwestia czasu, kiedy spadną one nieco w dół (podobnie jak w przypadku większości kosmetyków naturalnych, za które jeszcze kilka lat temu trzeba było zapłacić niewyobrażalnie wysoką kwotę). Poza tym, nie oszukujmy się, wcale nie potrzebujemy wielu preparatów, aby skutecznie i bezpiecznie zadbać o skórę kilkumiesięcznego czy nawet kilkuletniego dziecka. Zazwyczaj po prostu wystarcza jakiś preparat do kąpieli, emulsja/balsam do ciała, pasta do zębów, ewentualnie jeszcze krem do twarzy. Nie jest to więc wydatek, w który nie warto zainwestować. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę bardzo dużą wydajność tych kosmetyków oraz płynące z tego bezpieczeństwo i korzyści zdrowotne dla dziecka.

Dzisiaj podzielę się z Wami naszymi ulubionymi produktami do kąpieli, skoro o nich mowa od samego początku. Obiecuję, że następnym razem powrócę do tematu preparatów pielęgnacyjnych dla dzieci w postaci balsamów, emulsji czy kremów.

Uważam, że preparaty myjące dla dzieci powinny mieć krótki, ale treściwy skład, bazujący głównie na zmiękczająco - nawilżających składnikach roślinnych. Poniżej prezentuję Wam listę kosmetyków do kąpieli dla dzieci, które bardzo polubiłam (wydaje mi się, że Filip też, bo w żaden sposób nie wyraził sprzeciwu plus nigdy nie zaobserwowałam u niego zjawiska piekących i swędzących oczu podczas kąpieli):

1. Sylveco Kremowy szampon i płyn do kąpieli 300ml
INCI: Aqua, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Coco-Glucoside, Glycerin, Panthenol, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Cyamopsis Tetragonoloba Gum, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Urea, Salvia Sclarea Oil

Mamy tutaj zaledwie kilka składników. Poza naturalnymi, łagodnymi dla skóry dziecka substancjami myjącymi znajdziecie tutaj także olej migdałowy, panthenol czy mocznik, które działają nawilżająco, natłuszczająco i ochronnie.

Sylveco Szampon i płyn do kąpieli dla dzieci

2. Weleda Mydło i szampon 2w1 z nagietkiem lekarskim 200ml
INCI: Water, Coco-Glucoside, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Alcohol, Disodium Cocoyl Glutamate, Sesamum Indicum Seed Oil, Glycerin, Chondrus Crispus Extract, Sodium Cocoyl Glutamate, Calendula Officinalis Flower Extract, Xanthan Gum, Lactic Acid, Fragrance*, Limonene*, Linalool* * z naturalnych olejków eterycznych

Produkt równie dobry jak szampon i płyn 2w1 od Sylveco. Poza olejkiem migdałowym obecne są w nim też inne, bardzo fajne składniki aktywne, które wzmacniają właściwości natłuszczające, nawilżające, kojące i łagodzące kosmetyku: olej sezamowy oraz ekstrakty z nagietka lekarskiego i z chrząstnicy kędzierzawej.

Weleda Mydło i szampon dla niemowląt z nagietkiem lekarskim

3. Mikkolo Olejek do kąpieli 250ml
INCI: Helianthus Annuus Seed Oil, Vitis Vinifera Seed Oil, Cetearyl Ethylhexanoate, Polyglyceryl-4 Isostearate*, Cocos Nucifera Oil*, Citrullus Vulgaris Seed Oil, Tocopherl Acetate *składniki z certyfikatem ekologicznym

I mamy kolejny kosmetyk do kąpieli dla dzieci o prostym, bardzo naturalnym składzie. Tym razem formuła nie jest żelowa czy wodnista, ale olejowa. Bazą są naturalne oleje o właściwościach nawilżających, zmiękczających, odżywczych i ochronnych: olej z pestek arbuza, olej kokosowy, olej winogronowy, olej słonecznikowy. Preparat pozostawia po kąpieli na skórze dziecka bardzo delikatny film, dlatego skóra malucha nie wymaga już dodatkowego natłuszczania. Pomimo tego, że jest to olejek, nie musimy martwić się tym, że pory zostaną zatkane, a skóra będzie przetłuszczona. Konsystencja produktu jest bardzo lekka, dlatego nie bez powodu nazywa się olejkiem, a nie oliwką :)

Olejek do kąpieli - MIKKOLO

Nie chcę Was zmuszać do tego, abyście już teraz zaczęli stosować naturalne kosmetyki dla swoich dzieci. Zdaję sobie sprawę z tego, że są one droższe. Wiem też, że najpierw każdy z nas musi sobie gruntownie uświadomić, jakim ryzykiem obarczone jest stosowanie substancji chemicznych o szkodliwym i rakotwórczym wpływie na skórę. Jednak chciałabym Was prosić o to, abyście po prostu zaczęli czytać składy kosmetyków - głównie tych kupowanych dla swoich dzieci, których skóra jest jeszcze bardzo delikatna i mocno podatna na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Nawet wśród tych drogeryjnych opcji są kosmetyki mniej i bardziej szkodliwe czy drażniące. Jednak aby wybrać ten mniej szkodliwy, musicie najpierw przeczytać "Inci". W tych czasach nie jest to już trudne - przed wyjściem na zakupy włączcie Wikipedię lub leksykon substancji chemicznych i sprawdźcie skład interesującego Was kosmetyku. Albo napiszcie do mnie. Albo skontaktujcie się z zaprzyjaźnionym kosmetologiem. Dzięki temu zaczniecie świadomie dbać o skórę, a więc i zdrowie waszych maluchów, które mogą przecież w tej kwestii polegać tylko na Was :)

Sylveco Kremowy szampon i płyn do kąpieli 300ml znajdziejsz TUTAJ

Weleda Mydło i szampon 2w1 z nagietkiem lekarskim 200ml znajdziejsz TUTAJ

Mikkolo Olejek do kąpieli 250ml znajdziejsz TUTAJ

Więcej kosmetyków do kąpieli dla dzieci znajdziejsz TUTAJ

Udostępnij artykuł:
Znajdź nas:
Produkty wymienione w tym wpisie

Poniżej znajdziesz produkty z naszego sklepu, kliknij aby przejść

Mikkolo

Olejek do kąpieli - MIKKOLO

Dla dzieci od pierwszych dni życia i dorosłych z wrażliwą, przesuszoną skórą

Sylveco

Szampon i płyn do kąpieli dla dzieci

Dla dzieci i niemowląt od pierwszych dni życia

Zobacz więcej

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zostań z nami na dłużej

Piszą dla Was

Korzyści:

  • Powitalny rabat -10%* na dowolne zakupy w Kopalnia-Zdrowia.pl
  • Jednorazowo 250 dodatkowych punktów w Programie Rabatowym Kopalnia-Zdrowia.pl (jeżeli posiadasz konto użytkownika w sklepie Kopalnia-Zdrowia.pl)
  • Rabaty dostępne tylko dla Ciebie i pozostałych Klubowiczów
  • Mozliwość zadawania pytań naszym ekspertom oraz darmowe porady
  • Informacje o nowościach i premierach ze świata kosmetyków naturalnych

* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy

Dołącz do

Klubu Naturalnej Pielęgnacji

Potrzebujesz pomocy w doborze kosmetyków?
Chcesz ułożyć swój plan pielęgnacyjny z naszą pomocą?
Wyszukaj dogodny dla Ciebie termin i spotkaj się z jedną z naszych Konsultantek.
Edyta Starzyk - Kopalnia-Zdrowia.pl