Jak zacząć olejowanie włosów - wskazówki krok po kroku

Olejowanie włosów to świetnie działający, domowy zabieg na włosy. Olejowanie wykonywane regularnie wyraźnie poprawia kondycję włosów sprawiając, że stają się bardziej odżywione, gładkie, miękkie i błyszczące. W dzisiejszym wpisie dowiecie się, jak rozpocząć swoją przygodę z olejowaniem włosów, jakie są metody olejowania włosów i jakie oleje będą odpowiednie dla danej porowatości.

Olejować włosy można na kilka sposobów:

  • na sucho - olej nakładamy na suche włosy
  • na podkład - przed nałożeniem oleju spryskujemy włosy tonikiem nawilżającym, żelem aloesowym, hydrolatem, wodą lub mieszanką wody z miodem lub cukrem
  • na odżywkę proteinową lub humektantową - przed nałożeniem oleju możecie wymieszać np. w pustym opakowaniu po toniku wodę z odżywką i spryskać włosy lub w miseczce wymieszać odżywkę z olejem i taką mieszankę nałożyć na włosy. Ja osobiście wolę ten drugi sposób, a jedną z moich ulubionych odżywek nawilżających jest Nawilżający Bez z Anwen.

Odżywka do włosów o różnej porowatości Nawilżający Bez Anwen

Jaki olej wybrać?

Olej do włosów najlepiej dopasować do porowatości Waszych. Jeśli nie wiecie, czy Wasze włosy są nisko, średnio czy wysokoporowate, to poniżej mam dla Was krótką charakterystykę każdej porowatości:

  • Włosy niskoporowate - są gładkie, lśniące i odporne na stylizację. Włosy niskoporowate często są oklapnięte, pozbawione objętości i nie trudno o ich obciążenie. Łuska włosa niskoporowatego jest domknięta i szczelna.
  • Włosy średnioporowate - nie są trudne w pielęgnacji i taki typ porowatości ma spora część osób. Ten typ włosów bywa wrażliwy i cienki, ale średniopory są bardziej podatne na stylizację i nie sprawiają większych problemów. Łuska włosa średnioporowatgo jest lekko rozchylona.
  • Włosy wysokoporowate - to włosy grube, matowe, szorstkie, wypłowiałe, spuszone. Ten typ włosa jest kruchy, łamliwy i jest bardziej podatny na uszkodzenia. Włosy wysokoporowate są wynikiem np. zabiegów fryzjerskich takich jak rozjaśnianie. Łuska włosa wysokoporowatego jest rozchylona, dlatego włos szybciej się niszczy i traci właściwości ochronne.
Pobierz darmowy e-book
Kompleksowa pielęgnacja ciała: złuszczanie, nawilżanie, ujędrnianie

oraz rabat -10% na pierwsze zakupy!

Pobieram

Jeśli już znacie porowatość Waszych włosów, to pora dobrać odpowiedni olej lub mieszankę do olejowania włosów. Poniżej znajdziecie propozycje przykładowych olejów dla danej porowatości:

  • Włosy niskoporowate - olej kokosowy, masło shea, mało kakaowe, olej babassu, olej lniany, olej słonecznikowy.
  • Włosy średnioporowate - olej rzepakowy, olej słonecznikowy, olej z pestek śliwki, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek moreli, olej makadamia, olej arganowy, oliwa z oliwek, olej jojoba.
  • Włosy wysokoporowate - olej słonecznikowy, olej lniany, olej z kiełków pszenicy, olej z nasion bawełny, olej z orzechów laskowych, olej z pestek moreli, olej z pestek brzoskwini, olej z nasion truskawki.

Oleje do olejowanie włosów

W Kopalni Zdrowia macie do wyboru mnóstwo olejów i maseł, które przydadzą się do olejowania włosów. A jeśli chcecie skorzystać z gotowych mieszanek to polecam dwie - Oil My God z Be The Sky Girl lub Wzmacniającą Olejową Odżywkę do włosów z eeny meeny.

W mieszance Oil My God znajdziecie mieszankę oleju z czarnuszki, oleju shea, kokosowego, z nasion chia i słonecznikowego. Kosmetyk ma wygodny atomizer, którym możecie spryskać włosy. Mieszanka bardzo ładnie pachnie pomarańczami i jest wydajna - wystarczy Wam na kilka miesięcy olejowania włosów.

Wzmacniająca Olejowa Odżywka to nowość od marki eeny meeny, ale ja miałam przyjemność testować ją już kilka miesięcy przed premierą i bardzo polubiłam się z tym produktem. W składzie znajdziecie cztery oleje - musztardowy, arganowy, lniany i z nasion słonecznika. Można stosować ją nie tylko na długość, ale również na skórę głowy! Odżywka pozytywnie wpływa na porost nowych włosów i ogranicza ich wypadanie.

Olejowanie włosów

Pamiętajcie o jednej rzeczy - aby zacząć przygodę z olejowaniem włosów, nie musicie kupować od razu wszystkich olejów dedykowanych do Waszej porowatości. Jak widzicie do olejowania możecie wykorzystać to, co macie pod ręką (a raczej w kuchni) - oliwa z oliwek, olej słonecznikowy lub rzepakowy, olej lniany, olej kokosowy. To samo dotyczy masek i odżywek - wykorzystajcie najpierw to, co macie pod ręką, popróbujcie tego na Waszych włosach, a z czasem zaopatrzcie się w inne produkty.

Prawidłowe olejowanie włosów krok po kroku

Przejdź do wszystkich kremów SPF

Przejdź do wszystkich kremów SPF

Wybraliście już olej do olejowania włosów, metodę olejowania - na sucho lub na podkład i co dalej? Poniżej mam dla Was prostą instrukcję jak wykonać olejowanie w 3 krokach:

Krok 1 - Odpowiednią ilość oleju nakładamy od linii uszu w dół. U mnie jest to ok. 1,5-2 łyżki na całe włosy. Ilość oleju zależy od długości i grubości Waszych włosów. Pamiętajcie - tu nie chodzi, aby włosy ociekały olejem i były tłuste! Olej delikatnie wmasowuję we włosy i trochę więcej daję go na końcówki. Możecie (ale nie jest to konieczne) wczesać olej we włosy za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami. Po aplikacji oleju na włosy najlepiej je związać w warkocz lub kok i zostawić na włosach od 30 minut do kilku godzin.

Prawidłowe olejowanie włosów krok po kroku

Krok 2 - Po upływie czasu trzymania oleju na włosach, czas go zemulgować, czyli zmyć z włosów. Najpierw spłukujemy włosy ciepłą wodą, odsączamy nadmiar wody i nakładamy odżywkę. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty, które mają w składzie emulgator, np. Cetearyl Alcohol, Ceteareth-20, Polysorbate 20. Świetnie sprawdzi się np. Naturalna Odżywka do włosów Mleko Owsiane z Yope.

Po nałożeniu odżywki zawijamy włosy w turban, np. Wrap it up z Anwen. Jeśli nie macie turbanu to możecie zebrać włosy i zawinąć je w kok. Emulgujemy włosy kilka minut.

Prawidłowe olejowanie włosów krok po kroku

Krok 3 - Po zemulgowaniu oleju myjemy włosy szamponem dwa razy. Po umyciu odciskamy nadmiar wody z włosów, nakładamy na włosy maskę/odżywkę (możecie ją dodatkowo wczesać we włosy), zawijamy włosy w turban lub związujemy w kok i zostawiamy na kilka minut. Po tym czasie spłukujemy maskę z włosów. Następnie nakładamy serum ochronne na końcówki i przystępujemy do suszenia włosów.

-15% z kodem LATO15

-15% z kodem LATO15

Świetne maski, które polecam zastosować na koniec olejowania są z Mawawo! Mnie osobiście bardzo przypadła do gustu Maska do włosów o średniej porowatości. Włosy po jej użyciu są wygładzone, miękkie i błyszczące.

Maski do włosów Mawawo

Olejowanie włosów na początku wydaje się skomplikowane, ale już po drugim, trzecim razie zobaczycie, że to nic trudnego! Ważne jest, aby wykonywać je regularnie przynajmniej 1x w tygodniu.

Jeśli coś Wam nie wyjdzie - nie zrażajcie się! Olejowanie to często metoda prób i błędów. Pomimo tego, że sama olejuję włosy od ponad 8 lat, to również czasami mam spuszone czy przeciążone włosy. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiednich olejów czy mieszanek, które będą odpowiadać Waszym włosom oraz właściwe kosmetyki do pielęgnacji włosów. No i się nie poddawać! Regularność to klucz do sukcesu.

Trzymam kciuki za Wasze udane zabiegi olejowania włosów :)

Udostępnij artykuł:
Znajdź nas:
Produkty wymienione w tym wpisie

Poniżej znajdziesz produkty z naszego sklepu, kliknij aby przejść

Mawawo

Maska do włosów wysokoporowatych

Do włosów suchych, łamliwych, puszących się

Mawawo

Maska do włosów średnioporowatych

Do włosów normalnych i niezdyscyplinowanych

Mawawo

Maska do włosów niskoporowatych

Do włosów suchych, łamliwych, puszących się

Etja

Olej lniany BIO

Regenerująco-przeciwzapalny olej do skóry tłustej, trądzikowej, skłonnej do zapaleń

Etja

Olej z pestek moreli

Wygładzająco-regeneracyjny olej do wszystkich rodzajów skóry

Etja

Olej z kiełków pszenicy

Regeneracyjno-nawilżający olej do skóry wysuszonej i zniszczonych włosów

Zobacz więcej

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zostań z nami na dłużej

Piszą dla Was

Korzyści:

  • Powitalny rabat -10%* na dowolne zakupy w Kopalnia-Zdrowia.pl
  • Jednorazowo 250 dodatkowych punktów w Programie Rabatowym Kopalnia-Zdrowia.pl (jeżeli posiadasz konto użytkownika w sklepie Kopalnia-Zdrowia.pl)
  • Rabaty dostępne tylko dla Ciebie i pozostałych Klubowiczów
  • Mozliwość zadawania pytań naszym ekspertom oraz darmowe porady
  • Informacje o nowościach i premierach ze świata kosmetyków naturalnych

* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy

Dołącz do

Klubu Naturalnej Pielęgnacji

Potrzebujesz pomocy w doborze kosmetyków?
Chcesz ułożyć swój plan pielęgnacyjny z naszą pomocą?
Wyszukaj dogodny dla Ciebie termin i spotkaj się z jedną z naszych Konsultantek.
Edyta Starzyk - Kopalnia-Zdrowia.pl