2022-06-27 napisane przez Natalia
Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi poradzić
Przebarwienia to widoczne na skórze czerwone lub brązowe plamy. Często pojawiają się na częściach ciała - tych najbardziej odsłoniętych, czyli na twarzy, dłoniach, dekolcie i karku. Do przyczyn pojawiania się przebarwień zaliczamy głównie ilość melanin. To grupy pigmentów, które występują nie tylko w naszej skórze. Nadają one również kolor naszej tęczówce czy włosom. Barwniki te są związane z procesem, który nazywa się melanogenezą. To właśnie ten proces odpowiada za syntezę barwnika. Również ogromne znaczenie ma tutaj słońce. W naszym naskórku melanina jest uwalniana na skutek między innymi promieniowania UV.
Często przebarwienia nazywane są piegami, co nie jest jednak prawidłowym określeniem. Za obie zmiany odpowiada barwnik w skórze. Natomiast występowanie piegów jest uwarunkowane genetycznie. Przebarwienia z kolei powstają na skutek czynników, głównie zewnętrznych.
Warto wspomnieć również o melasmie (ostudzie, chloasmie). To przebarwienia na twarzy o charakterystycznym kształcie, które występują symetrycznie, głównie na czole oraz policzkach. Ich przyczyna nie leży we wcześniejszym stanie zapalnym (jak na przykład w przypadku trądziku). Jest ona jednak związana m.in. z:
- menopauzą,
- przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych,
- ciążą,
- chorobami związanymi z wątrobą lub tarczycą.
Przyczyny powstawania przebarwień
- Wahania hormonalne podczas ciąży:
Wysokie stężenie estrogenów podczas ciąży powoduje wzmożone działanie melanogenezy. To wiąże się z powstawaniem przebarwień, głównie na twarzy.
- Menopauza:
Tutaj również znaczenie mają hormony. W tym czasie często pojawiają się również plamy starcze, ulokowane głównie na dłoniach i twarzy.
- Eksponowanie stanów zapalnych skóry na promieniowanie słoneczne:
Stany zapalne, które są eksponowane na promieniowanie słoneczne, mogą niestety pozostawić po sobie przebarwienia. Dodatkowo promieniowanie UV wpływa na pogrubienie naskórka. To pierwszy krok do zwiększonej ilości zaskórników i stanów zapalnych na skórze. Dlatego raz na zawsze trzeba obalić MIT, który mówi, że "słońce leczy trądzik"!
- Niektóre leki i składniki przyjmowane doustnie:
Najczęściej są to środki antykoncepcyjne, antybiotyki oraz zioła (np. dziurawiec).
- Brak ochrony przeciwsłonecznej podczas zabiegów kosmetycznych:
Podczas zabiegów oraz kuracji, zewnętrzna warstwa naskórka jest szybko złuszczana. Nowy naskórek jest znacznie bardziej narażony na czynniki zewnętrzne, takie jak np. promieniowanie słoneczne. Wówczas mogą pojawić się przebarwienia na twarzy, które będą bardzo trudne do usunięcia. Podczas stosowania takich składników jak retinoidy czy kwasy, zawsze włączajcie do swojej pielęgnacji kremy z filtrem.
- Brak ochrony przeciwsłonecznej na co dzień:
Uważam, że to najważniejsza kwestia! Codzienne wystawianie naszej skóry na promieniowanie UV może wiązać się z przykrymi skutkami. To nie tylko nieestetyczne przebarwienia na skórze. To również szybsze starzenie się skóry, a nawet większe prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry (czerniak).
Jak przeciwdziałać przebarwieniom?
Ochrona przed promieniowaniem słonecznym
Stosowanie kremów z filtrem powinno mieć miejsce nie tylko podczas wakacyjnych urlopów. Promieniowanie dociera do ziemi również wiosną, jesienią czy zimą i wpływa negatywnie na naszą skórę. Promieniowanie słoneczne, które jest dla nas szkodliwe to UVA oraz UVB. UVA ("A" od angielskiego słowa "Ageing"- starzeć się), odpowiada m.in. za pojawienie się zmarszczek. Promieniowanie UVB natomiast odpowiada za opaleniznę, ale też za poparzenia słoneczne ("B" od angielskiego słowa "Burning"). Najwięcej promieniowania dociera do ziemi w godzinach okołopołudniowych. Aby ochronić skórę przed promieniowaniem UV, warto postawić na kompleksowe działanie. Poza kremami z filtrem można sięgnąć po kapelusze (zwłaszcza latem) oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.
Najlepiej sięgać po kremy o faktorze 50 oraz nakładać je w odpowiedniej ilości. Warto stosować zasadę dwóch palcy (nie jest ona jednak precyzyjna), lub obliczyć powierzchnię skóry. O tym przeczytacie więcej we wpisie Zuzy o kremach z filtrem, do którego Was gorąco zapraszam.
Działanie antyoksydacyjne
To właśnie antyoksydanty wspierają naszą skórę i chronią ją przed wolnymi rodnikami. To również te składniki stabilizują kremy z filtrem i sprawiają, że skóra jest lepiej chroniona. Oto moim zdaniem świetne składniki o działaniu antyoksydacyjnym, które warto włączyć do swojej pielęgnacji:
- Witamina C
- Resweratrol
- Witamina E
- Koenzym Q10
Antyoksydantów warto szukać m.in. w kremach wybielających przebarwienia lub w serach do twarzy. Można stosować je także w pielęgnacji porannej i nakładać pod krem z filtrem.
Plan pielęgnacyjny: Skóra dojrzała
oraz rabat -10% na pierwsze zakupy!
PobieramPrzebarwienia na twarzy - jak się ich pozbyć?
Nasz naskórek systematycznie się złuszcza. Prawidłowy cykl skóry to około 28 dni. Oznacza to, że po upływie tego czasu, na miejscu starego naskórka pojawia się nowy. Tym samym można byłoby pomyśleć, że przebarwienia powinny znikać z naszej skóry po około 28 dniach. Niestety nie zawsze tak się dzieje.
Na początku warto zaznaczyć, że cykl 28 dniowy skóry to cykl książkowy. Niestety, ale wraz z upływem wieku oraz w wyniku niektórych chorób ten cykl może się wydłużać. To oznacza, że np. z biegiem lat, cykl skóry może wynosić nawet 2 miesiące! Z pomocą przychodzą nam substancje o działaniu złuszczającym i rozjaśniającym, które znacznie przyśpieszają regenerację skóry.
Peelingi enzymatyczne lub mechaniczne
Na początku warto postawić na delikatne złuszczanie skóry. Ta zasada sprawdzi się głównie u nastolatków, których cykl skóry nie jest zaburzony. Początkowo można wybrać peelingi enzymatyczne. Za działanie złuszczające odpowiadają tutaj enzymy. Jest to m.in. papaina pozyskiwana z papai i bromelaina z ananasa. Rozpuszczają one białkowe połączenia między komórkami skóry i skutecznie ją złuszczają. Natomiast po peelingi mechaniczne sięgajcie tylko wtedy, gdy na skórze nie ma stanów zapalnych. Jak sama nazwa wskazuje, peelingi te złuszczają martwy naskórek dzięki drobinkom ścierającym.
Peelingi enzymatyczne
Clochee - Delikatny peeling enzymatyczny do twarzy
Poza papainą i bromelainą zawiera również ekstrakty z owoców żurawiny i jabłka o działaniu antyoksydacyjnym. To jeden z moich ulubieńców. Sięgam po niego zwłaszcza zimą, gdy moja skóra jest wrażliwa i jednocześnie potrzebuje złuszczenia.
Sensum Mare - Peeling enzymatyczny Algopure
Bazuje na enzymach z papai, mango i żurawiny. Dodatkowo wyciąg z jagód pieprzu tasmańskiego łagodzi stany zapalne i koi skórę wrażliwą.
Phenome - Peeling enzymatyczny do skóry wrażliwej i tłustej
Myślę, że mało osób wie, że marka Phenome ma tak świetny peeling. Często polecam go do stosowania dla całej rodziny. Ma dużą pojemność (200 ml), a jego konsystencja jest bardzo wydajna. Zawiera również składniki o działaniu regulującym wydzielanie sebum i kojącym wypryski.
Peelingi mechaniczne
D'alchemy - Peeling Naturalna Mikrodermabrazja
To jeden z mocniejszych peelingów mechanicznych, jaki miałam okazję używać. Polecany głównie dla skóry dojrzałej, tłustej i mieszanej. Zawiera puder ryżowy, który doskonale usuwa martwy naskórek, a ponadto rozświetla skórę.
Mokosh - Aktywny peeling do twarzy Róża z Jagodą
Można zaliczyć go do kategorii peelingów mechaniczno - enzymatycznych. Zawiera zarówno składniki ścierające, czyli korund oraz enzymy z papai i ananasa. Wiem, że to jeden z Waszych ulubieńców!
Needit Nature - Peeling ze skałą wulkaniczną i herbatą matcha
To świetna propozycja dla skór suchych, które od peelingu oczekują również efektu odżywienia. Zawiera cząsteczki pochodzenia wulkanicznego oraz kuleczki wosku ryżowego, otoczone ekstraktem z zielonej herbaty. Dodatkowo obecność olejów w składzie zapewnia uczucie nawilżenia skóry, już po zmyciu peelingu z twarzy.
Witamina C
Kwas askorbinowy (witamina C) hamuje zwiększoną produkcję barwnika w skórze (melaniny). Dzięki temu rozjaśnia brązowe i czerwone plamy na skórze. W przypadku witaminy C również ma znaczenie jej rodzaj. Najlepiej sięgnąć po stabilną formę, czyli pochodną etylowaną lub olejową (np. Tetraizopalmitynian askorbylu). W pielęgnacji można postawić zarówno na sera z witaminą C oraz kremy wybielające z tą witaminą.
Be The Sky Girl - Krem Agent White, James White
To dosłownie krem wybielający przebarwienia. Zawiera kilka świetnych składników o działaniu rozjaśniającym. Są to m.in.: ekstrakt z cytryny, witamina C, kwas fitowy i morwa biała. Wiem, że kochacie go za lekką konsystencję i spektakularne działanie. Jednak muszę Was ostrzec! Ten krem jest w stanie rozjaśnić nawet piegi!
Moistry - Polifunkcyjne serum z witaminami.
To świetny preparat, który zawiera kilka składników o działaniu rozjaśniającym. Jest to witamina C, azeloglicyna czyli połączenie kwasu azalainowego z glicyną oraz kofeina. To właśnie kofeina odpowiada za redukcję czerwonych plam po trądziku.
BasicLab - Serum wyrównujące z 15% witaminą C
Wiele osób sięga po to serum ze względu na lekką, prawie wodną konsystencję. Mamy tutaj bardzo wysokie stężenie witaminy C w formie etylowanej. Dodatkowo serum zawiera 2 silne antyoksydanty, które wspierają walkę z przebarwieniami. Jest to glutation i resweratrol. To moje ulubione serum, które nakładam w pielęgnacji porannej, pod krem z filtrem.
Bioup - Aktywne serum z witaminą C 8%
Jest to świetna opcja dla skór suchych, które lubią olejowe konsystencje. Serum świetnie radzi sobie z czerwonymi plamami na skórze. Silnie rozjaśnia skórę i poprawia jej ogólny koloryt. To również preparat o właściwościach przeciwstarzeniowych. Dodatkowo w składzie znajdziecie egzotyczne składniki, czyli olej z papai, guawy oraz arbuza.
Phenome - Smooth Me - serum z witaminą C
Zawiera nie tylko witaminę C, ale także ekstrakt ze słodliwki pospolitej. To on w połączniu z witaminą C wykazuje silne działanie na przebarwienia. Dodatkowo serum zawiera peptydy, które są polecanym składnikiem dla skór pozbawionych jędrności.
Kwasy
Często kosmetyki z kwasami są opisywane jako rewelacyjne produkty na przebarwienia. Nic dziwnego, odpowiadają one za szybkie złuszczanie martwego naskórka, rozjaśnienie i wygładzenie skóry. Warto sięgnąć po kwasy z grupy AHA, które działają rozjaśniająco. Jest to m.in. kwas migdałowy, glikolowy czy mlekowy. Również cenny składnik w walce z przebarwieniami to kwas traneksamowy.
BasicLab - Serum redukujące przebarwienia
To jeden z silniejszych preparatów, który ma właściwości depigmentacyjne. Działa zarówno na melasmę, przebarwienia potrądzikowe, a nawet jest w stanie rozjaśnić piegi. Zawiera jeden z lepszych kwasów pod kątem działania na przebarwienia na twarzy, czyli kwas traneksamowy. Wykazuje on silne działanie poprawiające koloryt skóry. Nie tylko niweluje przebarwienia, które już powstały na skórze. Działa również hamująco na powstawanie nowych czerwonych plam po stanie zapalnym lub brązowych przebarwień posłonecznych.
Veoli - Serum intensywnie redukujące przebarwienia Focus Pigmentation Essence
To preparat o lekkiej, emulsyjnej konsystencji. Efekt rozjaśnienia skóry możecie zauważyć już po 3 tygodniach stosowania tego produktu. Natomiast już po kilku dniach widać zwężenie porów i redukcję niedoskonałości. W składzie znajdziecie niacynamid z witaminą C oraz kompleks kwasów AHA. To świetny kosmetyk redukujący przebarwienia na twarzy, który pokochało już wielu fanów naturalnej pielęgnacji.
BasicLab - Regenerujący peeling kwasowy
Zawiera kwas mlekowy, laktobionowy i glukonolakton. Znajdziecie również w składzie dwa silne antyoksydanty - glutation i resweratrol. Jest to kosmetyk, który należy stosować zgodnie z wytycznymi producenta, ponieważ ma silne działanie złuszczające. Przed jego nałożeniem na całą twarz, warto zrobić próbę uczuleniową. Jeżeli nie wystąpi reakcja alergiczna lub silne podrażnienie skóry, nałóżcie peeling na oczyszczoną skórę. Po upływie 10 minut zmyjcie go z twarzy letnią wody w celu neutralizacji kwasów.
Alkmie - Bioaktywny tonik mikrozłuszczający AHA, AHA, I Like It!
Toniki to również świetne preparaty, które mogą pomóc w walce z przebarwieniami na twarzy. Tonik marki Alkmie zawiera aż 7 kwasów z grupy AHA. Dodatkowo zastosowano kompleks Snow White, otrzymywany z tradycyjnych, chińskich roślin. Działa on silnie rozjaśniająco i przeciwzmarszczkowo. Taki tonik warto wdrożyć do swojej pielęgnacji wieczornej i stosować co drugi dzień.
Retinoidy w walce z przebarwieniami na twarzy
Retinoidy są kwasowymi pochodnymi witaminy A. To jedne z silniejszych składników pod kątem działania na przebarwienia oraz zmarszczki. Z drugiej jednak strony to bardzo zaawansowane składniki i trzeba obchodzić się z nimi umiejętne. Kluczową kwestią jest ochrona skóry za pomocą kremów z filtrem oraz wspieranie bariery hydrolipidowej. Zerknijcie na wpis Zuzy, jeżeli chcecie wdrożyć ten składnik do swojej pielęgnacji. Znajdziecie w nim wszystkie najważniejsze informacje, jak wdrożyć retinoidy do swojej pielęgnacji.
Basiclab - Sera z retinolem.
Możecie sięgnąć po olejowe wersje ze skwalanem lub po nowe preparaty w wersji emulsyjnej. Zawierają one nie tylko retinol, ale także witaminę C i koenzym Q10. Zawsze zaczynajcie od niskich stężeń (np. 0,3%, 0,5%). Gdy skóra przyzwyczai się do retinolu, możecie sięgać po wyższe stężenia (1% lub 2%).
Basiclab - Sera z retinalem
Podstawową formą witaminy A jest retinol. W wyniku chemicznych procesów może się on przekształcić do retinalu. To właśnie ten składnik został wykorzystany w aktywnym serum BasicLab. Ma ono skuteczne działanie na zmarszczki i przebarwienia już w bardzo niskich stężeniach. Sera marki BasicLab z retinalem zawierają również składniki łagodzące i regenerujące. Są to ceramidy i fosfolipidy.
Mawawo - Sera z retinolem
Sera marki Mawawo to preparaty, w których retinol jest zamknięty w liposomach. Dzięki temu jeszcze lepiej przenika przez skórę i nie wykazuje również tak silnego działania drażniącego. Sera z retinolem Mawawo są także stosowane jako antidotum na przebarwienia na twarzy. Występują w stężeniach 0,25%, 0,5% oraz 1%.
Naturalne składniki o właściwościach rozjaśniających przebarwienia
Składniki aktywne, które występują w peelingach lub serach, to najlepszy sposób na pozbycie się przebarwień. Czasami jednak, ze względu na choroby skórne lub np. ciążę, nie powinniśmy po nie sięgać. Z pomocą przychodzą naturalne składniki, które są bezpieczne i mogą pomóc w walce z przebarwieniami. Są to:
- Śluz ślimaka - Jest to naturalny surowiec, bogaty w kolagen i elastynę. Możecie znaleźć go, np. w serii ze śluzem ślimaka marki Orientana. To m.in. krem do twarzy oraz esencja. Śluz ślimaka znajduje się również w kosmetykach Nature Cosmetics w bardzo wysokich stężeniach.
- Kurkuma - to składnik o silnych właściwościach wyrównujących koloryt skóry. Składnik ten znajdziecie w maseczce do Kesadaran Indra lub w kremach Orientana.
- Olej z rokitnika - zawiera duże ilości naturalnej witaminy C. Taki olej można dodać do swojego ulubionego serum lub kremu do twarzy. Możecie sięgnąć, np. po czysty olej marki Your Natural Side, w wygodnej, szklanej butelce z pipetą.
Przebarwienia na twarzy nie muszą pozostawać z nami na dłużej. Możemy się ich pozbyć z naszej skóry dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji. Warto wdrożyć do rutyny pielęgnacyjnej produkty z witaminą C, kwasami lub retinoidy. Ważne jest, aby stawiać również na prewencję. Na co dzień stosujcie kremy z filtrem o wysokim faktorze i składniki antyoksydacyjne. Jeżeli potrzebujecie indywidualnej porady, związanej z przebarwieniami na twarzy, zapraszam Was serdecznie na nasze konsultacje pielęgnacyjne. Podczas 30 minutowej rozmowy, jedna z ekspertek pielęgnacyjnych z Kopalni Zdrowia pomoże Wam ułożyć plan pielęgnacyjny. Będzie on odpowiednio dobrany pod Wasz typ skóry i ewentualne problemy, z którymi się zmagacie.
Produkty wymienione w tym wpisie
Poniżej znajdziesz produkty z naszego sklepu, kliknij aby przejść
Serum wyrównujące z witaminą C 15% Rozświetlenie i Wyciszenie
Do skóry mieszanej, tłustej, wrażliwej
Delikatny peeling enzymatyczny o działaniu oczyszczającym i wygładzającym ALGOPURE
Do wszystkich rodzajów skóry, także wrażliwej
Serum intensywnie redukujące przebarwienia, zwężające pory FOCUS PIGMENTATION ESSENCE
Do skóry wymagającej, problematycznej, z przebarwieniami
Serum redukujące przebarwienia - Ograniczenia i Rozjaśnienie
Do skóry z przebarwieniami, o nierównym kolorycie, z zaburzoną pigmentacją
Krem rozjaśniająco - liftingujący AGENT WHITE, JAMES WHITE
Krem na dzień i na noc do wszystkich rodzajów skóry
Bioaktywny tonik mikrozłuszczający AHA, AHA I like it!
Do wszystkich rodzajów skóry, szczególnie problematycznej
Regenerujący peeling kwasowy Nawilżenie i Wygładzenie
Do skóry suchej, wrażliwej, dojrzałej, ze zmarszczkami, pozbawionej blasku
ENZYMATIC gentle exfoliator - Peeling enzymatyczny do skóry wrażliwej i tłustej
Do skóry wrażliwej, tłustej, mieszanej
Peeling do twarzy NATURAL MICRO - DERMABRASION PEEL
Do skóry suchej, dojrzałej, normalnej, mieszanej
Zobacz więcej
Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zostań z nami na dłużej
Jak stosować niacynamid? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak działa i w jakich kosmetykach występuje.
2022-03-31 napisane przez Natalia
Czytaj więcejPeptydy w kosmetykach - jak działają i do jakiej skóry są polecane
2023-04-26 napisane przez Natalia
Czytaj więcejTrehaloza w kosmetykach - jakie ma właściwości i w jakich produktach ją znajdziecie
2023-07-31 napisane przez Natalia
Czytaj więcejPiszą dla Was
Korzyści:
- Powitalny rabat -10%* na dowolne zakupy w Kopalnia-Zdrowia.pl
- Jednorazowo 250 dodatkowych punktów w Programie Rabatowym Kopalnia-Zdrowia.pl (jeżeli posiadasz konto użytkownika w sklepie Kopalnia-Zdrowia.pl)
- Rabaty dostępne tylko dla Ciebie i pozostałych Klubowiczów
- Mozliwość zadawania pytań naszym ekspertom oraz darmowe porady
- Informacje o nowościach i premierach ze świata kosmetyków naturalnych
* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy
Chcesz ułożyć swój plan pielęgnacyjny z naszą pomocą?
Wyszukaj dogodny dla Ciebie termin i spotkaj się z jedną z naszych Konsultantek.