Jak stosować niacynamid? Wszystko, co musisz wiedzieć o tym, jak działa i w jakich kosmetykach występuje.

Niacynamid to składnik aktywny, który w ostatnich czasach wiedzie prym w naturalnych kosmetykach. Producenci często sięgają po ten surowiec, ponieważ są świadomi jego dobroczynnego działania na skórę. Jakie działanie ma niacyna? Z którymi składnikami lepiej jej nie łączyć? W których kosmetykach znajdziecie oraz jak stosować niacynamid, aby jak najszybciej zaobserwować efekty na skórze? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

Co to jest niacynamid i jakie ma właściwości?

Niacynamidu w kosmetykach szukajcie pod nazwą INCI: Niacinamide. Jest to aktywna postać witaminy B3, znana również jako witamina PP lub niacyna. Możecie spotkać się również z nazwą „kwas nikotynowy". Jednak składnik ten nie ma nic wspólnego z nikotyną występującą w tytoniu. Witamina B3 ma szereg dobroczynnych właściwości dla skóry. Wykazuje działanie antybakteryjne i regulujące. Tym samym jest sprzymierzeńcem w przypadku skóry mieszanej, tłustej oraz trądzikowej. Jest również cenionym składnikiem w przypadku skóry odwodnionej oraz przesuszonej. Hamuje transepidermalną ucieczkę wody z naskórka (TEWL), a także pomaga syntetyzować ceramidy oraz lipidy w naskórku. Dodatkowo hamuje syntezę melaniny - pigmentu, który odpowiada za powstawanie nieestetycznych przebarwień. Jeżeli Wasza skóra jest dojrzała, to niacyna jest również składnikiem dla Was. Odpowiada bowiem za syntezę elastyny i kolagenu w skórze.

Jak stosować niacynamid?

Z którymi składnikami nie łączyć witaminy B3?

Już wiecie, że włączenie witaminy B3 do swojej pielęgnacji niesie za sobą ogrom korzyści. Muszę jednak wspomnieć, z jakimi składnikami lubi się ta substancja, a które składniki dezaktywują niacynę. W jednej rutynie pielęgnacyjnej najlepiej nie stosować witaminy B3 oraz kwasów z grupy AHA i BHA. Ze względu na niskie stężenie kwasów, może dojść do obniżenia skuteczności niacyny. Podobnie jest w przypadku kwasu askorbinowego, który również ma niskie pH. Jeżeli jednak Wasza skóra dobrze reaguje na witaminę C, wybierzcie jej pochodne. Są to tetraizopalmitynian askorbylu oraz witamina C etylowana. Witaminę B3 możecie również stosować, jeżeli jesteście w trakcie kuracji retinolem. Nie łączcie jednak tych dwóch składników aktywnych w jednej pielęgnacji. O tym, jak stosować niacynamid podczas kuracji retinolem, dowiecie się na końcu tego artykułu. Niacyna jest również składnikiem bezpiecznym dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.  To zwłaszcza kobiety w ciąży często borykają się z hormonalnymi zmianami trądzikowymi lub skórą nadwrażliwą. Tym samym niacyna może być pomocnym składnikiem, aby załagodzić ewentualne stany zapalne.

Pobierz darmowy e-book
Plan pielęgnacyjny: Skóra problematyczna

oraz rabat -10% na pierwsze zakupy!

Pobieram

Witamina B3 - które stężenie wybrać?

Witaminę B3 możecie znaleźć w wielu kosmetykach, w różnych stężeniach. Zapewne wiecie, że nie zawsze im więcej znaczy lepiej i to stwierdzenie tyczy się również niacyny. Jeżeli zaczynacie wdrażać ten składnik do swojej rutyny pielęgnacyjnej, postawcie raczej na niskie stężenia. Już 1-5% stężenie widocznie łagodzi stany zapalne i koi skórę. Sięgajcie po nie, zwłaszcza jeżeli borykacie się ze skórą wrażliwą, naczyniową lub macie trądzik różowaty. Wyższe stężenia witaminy B3 (10-15%) mogą sprawdzić się, jeżeli Wasza skóra jest tłusta lub trądzikowa. Coraz częściej można znaleźć kosmetyki, w których niacyna występuje w stężeniu 20%! Tak wysokie stężenie może jednak działać mocno drażniąco na skórę. Takie kosmetyki mogą się sprawdzić, jedynie nakładane punktowo na stany zapalne. Unikałabym raczej nakładania tak wysokich stężeń witaminy B3 na całą powierzchnię twarzy. Warto w pielęgnacji stosować zasadę - im mniej, tym lepiej. Możecie mi zaufać, że już niskie stężenie witaminy B3 może dać spektakularne efekty. Ewentualnie sięgnijcie po wyższe stężenia, jeżeli nie widzicie efektów, po około 3 tygodniach stosowania danego produktu. 

Jak wpleść witaminę B3 do swojej rutyny pielęgnacyjnej?

Zapewne zauważyliście, że niacynę można znaleźć w wielu kosmetykach. Pojawia się w serach do twarzy, kremach do twarzy, a nawet tonikach oraz produktach do mycia twarzy. Również coraz więcej preparatów do pielęgnacji okolic oczu zawiera ten składnik aktywny. Najważniejszą zasadą jest umiar. Najlepiej postawić na jeden, maksymalnie dwa produkty, które zawierają niacynamid w składzie. Zbyt duża jego ilość w pielęgnacji może wręcz powodować podrażnienia, a tego chcemy uniknąć! Dodatkowo warto wspomnieć, że witamina B3 często jest kojarzona ze skórą mieszaną lub trądzikową. Nic bardziej mylnego! Wiele kosmetyków o działaniu nawilżającym zawiera niacynę wysoko w składzie. Jeżeli chcecie postawić na swój pierwszy kosmetyk z niacynamidem, wybierzcie żelowe serum lub tonik. Te dwa produkty można bardzo łatwo włączyć do swojej pielęgnacji i łączyć je z innymi kosmetykami.

Niacyna w kosmetykach - przegląd produktów z witaminą B3 

Sera do twarzy z witaminą B3 niacynamidem

Przejdź do nowości Mawawo

Przejdź do nowości Mawawo

Sera do twarzy z witaminą B3 (niacynamidem)

Iossi - Serum do twarzy B3- shot
Serum ma konsystencję wodno - żelową, która bardzo szybko się wchłania.  Dodatkowo zawiera etylowaną formę witaminy C oraz olejek z drzewa herbacianego o działaniu antybakteryjnym. Wasza skóra go pokocha, zwłaszcza jeżeli borykacie się z trądzikiem. W moim przypadku świetnie sprawdził się również jako serum pod krem SPF. Wiem jednak, że niektóre osoby zauważyły rolowanie się tego serum pod innymi kosmetykami. Tak jak w przypadku każdego kosmetyku, najlepiej sprawdzić go po prostu na własnej skórze.

Moistry - Polifunkcyjne serum z witaminami
Serum możecie znaleźć w dwóch pojemnościach - 15ml oraz 30ml. To produkt dedykowany do każdego typu skóry. Pięknie nawilża, koi oraz regeneruje skórę. Kosmetyk zawiera niacynę, a także etylowaną witaminę C, bakuchiol i azeloglicynę. Wiem, że wiele z Was pokochało to serum za skuteczność oraz wygodną aplikację. 

BasicLab - Serum z niacynamidem
Marka BasicLab kojarzy mi się ze składnikami aktywnymi. To właśnie ta marka udowodniła, że niacyna w kosmetykach ma tak spektakularne działanie. Serum występuje w dwóch stężeniach - 5% oraz 10%. Polubiłam ten kosmetyk w momencie, gdy moja skóra była mocno podrażniona. Efekt kojący zapewnia filtrat z wody ryżowej oraz prebiotyk.

Veoli - Serum intensywnie redukujące przebarwienia
Uważam, że jest to kosmetyk, który powinien być przetestowany przez każdego miłośnika naturalnej pielęgnacji. Łączy w sobie niacynę, witaminę C oraz kwasy AHA. Nie bójcie się jednak tego połączenia. Zastosowane kwasy wykazują delikatne działanie, dodatkowo są w niskich stężeniach. W przypadku stosowania tego serum zauważycie poprawę kolorytu skóry już po około 3 tygodniach stosowania.

Olivia Plum - Serum LIFT
To produkt dla tych z Was, którzy szukają witaminy B3 w kosmetykach o działaniu anti-ageing. To rewelacyjne serum na dzień, pod makijaż. Nie roluje się oraz sprawia, że podkład lub krem BB dłużej utrzymuje się na skórze. Dodatkowo od razu po jego nałożeniu można poczuć efekt liftingu, za który odpowiada ekstrakt z wina. 

Kremy do twarzy z witaminą B3

Kremy do twarzy z witaminą B3

Be The Shy Girl - Krem Agent White, James White
Ten krem nie ma sobie równych. Zapewnia komfortowe uczucie nawilżenia, a dodatkowo walczy z przebarwieniami. Kochają go zwłaszcza skóry mieszane i tłuste, ponieważ wchłania się już po kilku minutach od aplikacji. W kremie zastosowano wyjątkowe składniki, które ciężko znaleźć w innych kosmetykach. Są to m.in. olej ryżowy, kwas fitowy, ekstrakt z morwy białej oraz drzewo tara. Kto raz użyje tego kremu, najprawdopodobniej zakocha się w nim od razu!

Kire Skin - Krem z 5% niacynamidem - Out Of The Blue
Muszę przyznać, że to jeden z piękniej pachnących kremów, jakich do tej pory używałam. Zapach różowego lotosu koi zmysły i sprawia, że pielęgnacja skóry staje się niesamowitym rytuałem. Krem ma żelową konsystencję, więc jest odpowiednim produktem w pielęgnacji porannej. Jednak takie składniki jak skwalan oraz sfermentowana woda ryżowa odpowiednio koją i nawilżają skórę. 

KOI - Krem z bakuchiolem
To innowacyjny kosmetyk, który łączy w sobie właściwości przeciwzmarszczkowe oraz seboregulujące. To wszystko zasługa takich składników jak bakuchiol, witamina C w formie etylowej oraz niacyna. Możecie stosować go zarówno w pielęgnacji wieczornej, jak i porannej. Bakuchiol nazywany roślinnym retinolem nie uwrażliwia skóry na promieniowanie UV, może być też stosowany przez kobiety w ciąży i mamy karmiące. 

Szmaragdowe Żuki - Krem do cery normalnej i mieszanej Achillea
Kosmetyki tej marki bazują na naparach ziołowych, co jest ich ogromną zaletą. Napary mają właściwości kojące, regenerujące i zawierają więcej składników mineralnych niż hydrolaty. Achillea (z łac. krwawnik) to składnik o działaniu antybakteryjnym. Dodatek niacynamidu oraz olejków eterycznych sprawia, że jest to kosmetyk polecany dla skóry trądzikowej. Muszę przyznać, że to jeden z moim ulubionych kremów, zwłaszcza w pielęgnacji wieczornej. 

Lynia - Krem do skóry tłustej- Oily Skin Cream
To świetna propozycja kremu w bardzo dobrej cenie! Azeloglicyna wyraźnie zmniejsza ilość niedoskonałości na skórze. Dodatek oleju konopnego, bogatego w kwasy tłuszczowe, poprawia kondycję mikrobiomu skóry. To świetny kosmetyk dla nastolatków, którzy zaczęli zauważać pierwsze zmiany trądzikowe na swojej skórze. 

Toniki z witaminą B3

Toniki z witaminą B3

Polemika - Antyoksydacyjna mgiełka tonizująca z herbatą matcha
To kosmetyk wręcz idealny, zwłaszcza jeżeli mieszkacie w mieście, w którym jakość powietrza zostawia wiele do życzenia. Składniki antyoksydacyjne tworzą barierę i sprawiają, że skóra lepiej reaguje na kontakt z zanieczyszczeniami. Dodatkowo tonik jest bardzo wydajny. Odpowiada za to duża butelka oraz atomizer, który dozuje odpowiednią ilość produktu. 

Senelle Cosmetics - Tonik to twarzy nawilżająco - rozświetlający
To świetny przykład na to, że kosmetyk nawilżający może zawierać witaminę B3! Gra ona tutaj rolę składnika regenerującego oraz łagodzącego. Wasza skóra go pokocha, zwłaszcza jeżeli zauważacie po myciu twarzy ściągnięcie skóry. Sprawdzi się również jako mgiełka odświeżająca podczas wakacyjnych wyjazdów. 

Iossi - Esencja Acerola
Produkt, który pokochało wiele osób. Sprawia, że skóra jest bardziej promienna, a drobne przebarwienia szybciej znikają. W preparacie zastosowano połączenie niacynamidu z kwasami AHA w niskich stężeniach. To połączenie jest bezpieczne i sprawia, że skóra, zamiast nadmiernie się złuszczać, jest nawilżona. Jestem pewna, że gdy raz zastosujecie esencję Iossi, będziecie chcieli zatrzymać ją na zawsze. 

Resibo - Regulujący tonik - mgiełka
To jeden z mocniejszych toników, które używałam. Do tego stopnia, że zbyt częste jego nakładanie może delikatnie podrażnić skórę. Dzieje się to ze względu na duże stężenia składników o działaniu antybakteryjnym. Sprawdza się jako kosmetyk wspomagający kurację przeciwtrądzikową - można stosować go wtedy np. 2-3 razy w tygodniu. 

Natural Secrets - Tonizująca kuracja rozjaśniająca
Zawiera delikatny kwas laktobionowy oraz witaminę B3. Kwas ten jest polecany dla skór wrażliwych oraz naczyniowych. To odpowiedni kosmetyk dla tych z Was, którzy chcą pozbyć się przebarwień, a dodatkowo załagodzić skórę. Warto wspomnieć, że kuracja Natural Secrets występuje również w mniejszej pojemności - 20ml. To idealna opcja do przetestowania tego kosmetyku bądź zabrania go ze sobą na urlop. 

Jak stosować niacynamid, jeżeli jesteśmy w trakcie kuracji retinolem? 

Przejdź do promocji Make Me Bio

Przejdź do promocji Make Me Bio

Wiem, że dla wielu z Was wprowadzenie kolejnego składnika aktywnego do pielęgnacji może nie być proste. Dodatkowo niacyna w kosmetykach występuje w różnych stężeniach, co nie ułatwia wyboru odpowiedniego produktu. Dlatego przygotowałam dla Was plan pielęgnacyjny, który bazuje na witaminie B3 (niacynamidzie), witaminie C oraz retinolu. Dzięki temu planowi będziecie wiedzieć, jak włączyć kolejny składnik aktywny, aby nie doszło do podrażnienia skóry. Jeżeli jednak nie wprowadziliście jeszcze do swojej pielęgnacji retinolu, przeczytajcie artykuł Zuzy. Zawarła w nim informacje o zasadach w stosowaniu retinolu. Znajdziecie tam również produkty, które polecamy na początek kuracji. 

Jak stosować niacynamid, jeżeli jesteśmy w trakcie kuracji retinolem

Poniedziałek - pielęgnacja wieczorna z retinolem:

Po około 20 minutach zaaplikujcie serum z retinolem. Wybierając kosmetyk z tym składnikiem, zaczynajcie od niskich stężeń (np. 0,3% lub 0,5%). Pamiętajcie o aplikacji retinolu na suchą skórę. 

Wtorek - pielęgnacja wieczorna - bez retinolu

Jeżeli zbudowaliście tolerancję na retinol, w środę powtórzcie kroki z dnia pierwszego.

Przejdź do Promocji Tygodnia

Przejdź do Promocji Tygodnia

Witamina B3 to składnik, który może odmienić Waszą pielęgnację. Można go znaleźć w wielu kosmetykach, a  to sprawia, że jest coraz łatwiej dostępny. Jego regularne stosowanie sprawia, że skóra mniej się przetłuszcza, a stany zapalne szybciej się goją. Dodatkowo jest świetnym składnikiem, który można włączyć do pielęgnacji podczas kuracji retinolem! Pamiętajcie, że jeżeli macie wątpliwości jak stosować niacynamid, możecie zapisać się na nasze konsultacje pielęgnacyjne on-line. Podczas rozmowy dowiecie się, które kosmetyki będą odpowiednie dla Was. Podpowiemy Wam jak dobierać składniki aktywne oraz jakich produktów użyć, gdy skóra jest podrażniona. Dodatkowo po konsultacji otrzymacie plan pielęgnacyjny, który będzie uwzględniał wszystkie wskazówki omówione podczas konsultacji.

Udostępnij artykuł:
Znajdź nas:
Produkty wymienione w tym wpisie

Poniżej znajdziesz produkty z naszego sklepu, kliknij aby przejść

Natural Secrets

Krem odbudowujący z ceramidami Better Skin

Krem na dzień i na noc do wszystkich rodzajów skóry

BasicLab

Serum zmniejszające niedoskonałości z niacynamidem 5% - Redukcja i Zwężenie

Do skóry tłustej, z trądzikiem, z niedoskonałościami, z rozszerzonymi porami, z przebarwieniami

Koi Cosmetics

Krem z bakuchiolem

Krem na dzień i na noc do wszystkich rodzajów skóry

Zobacz więcej

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, zostań z nami na dłużej

Piszą dla Was

Korzyści:

  • Powitalny rabat -10%* na dowolne zakupy w Kopalnia-Zdrowia.pl
  • Jednorazowo 250 dodatkowych punktów w Programie Rabatowym Kopalnia-Zdrowia.pl (jeżeli posiadasz konto użytkownika w sklepie Kopalnia-Zdrowia.pl)
  • Rabaty dostępne tylko dla Ciebie i pozostałych Klubowiczów
  • Mozliwość zadawania pytań naszym ekspertom oraz darmowe porady
  • Informacje o nowościach i premierach ze świata kosmetyków naturalnych

* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy

Dołącz do

Klubu Naturalnej Pielęgnacji

Potrzebujesz pomocy w doborze kosmetyków?
Chcesz ułożyć swój plan pielęgnacyjny z naszą pomocą?
Wyszukaj dogodny dla Ciebie termin i spotkaj się z jedną z naszych Konsultantek.
Konsultacje pielęgnacyjne online