Kolejną alternatywą dla parafiny może być wosk pszczeli. To wyjątkowy surowiec stworzony przez naturę, jest bowiem efektem ubocznym podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. To właśnie z wosku pszczelego są wykonywane plastry na miód. Wosk pszczeli, wykorzystywany do produkcji świec jest bezpieczny dla naszego organizmu. Nie emituje toksyn, nie dymi tak jak parafina, a dodatkowo zawiera jony ujemne, dzięki czemu w naturalny sposób wspomaga oczyszczanie powietrza. Tym samym świece z wosku pszczelego mogą być pomocne w przypadku alergików oraz niedrożności górnych dróg oddechowych.
Najczęściej kupujemy świece aby wprowadzić do pomieszczenia odpowiedni nastrój, często również są elementem dekoracyjnym domu. Świece zapachowe z wosku pszczelego mogą być również naturalnym odświeżaczem powietrza. Warto wybrać te świece, które jako dodatek zapachowy mają olejki eteryczny w przeciwieństwie do syntetycznych zapachów. Taka świeca może stać np. w łazience i w naturalny sposób oczyszczać powietrze z nieprzyjemnych zapachów. W przypadku świec z wosku pszczelego dodatkowo ma miejsce jonizacja, o której wspomniałam wcześniej.
Po każdorazowym zapaleniu świecy należy poczekać do całkowitego rozpuszczenia się wosku na całej powierzchni, dzięki czemu unikniemy “tunelowania”, czyli topienia się wosku w jednym miejscu. Świece z wosku pszczelego należy palić maksymalnie do 3h, a zwęglony knot przyciąć na wysokość około 0,5 mm w celu uniknięcia kopcenia po kolejnym zapaleniu świecy. Dodatkowo odpowiedni czas palenia świecy utrzyma odpowiedni zapach, ponieważ nie dojdzie do całkowitego spalenia olejków eterycznych. Należy również wziąć pod uwagę prawidłowe umiejscowienie zapalonej świecy w pomieszczeniu. Warto unikać przeciągów oraz stawiania świecy na parapecie, co może doprowadzić do nierównomiernego spalania się świecy.
Najczęściej w naturalnych świecach z wosku pszczelego znajdują się knoty bawełniane. Powstają one wskutek splecenia ze sobą cienkich bawełnianych nitek. Można również spotkać bawełniane knoty powlekane. Jednak są one gorszym wyborem, ponieważ do powlekania używa się często parafiny lub stearyny. Coraz częściej można jednak zauważyć knot drewniany, który charakteryzuje się mniejszym płomieniem niż w przypadku knota bawełnianego oraz charakterystycznym skwierczeniem po zapaleniu. Świece z knotami drewnianymi są najczęściej wybierane jesienno-zimową porą, ponieważ dają przyjemny efekt palenia się drewna w kominku.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się
i zgarnij rabat 10%na pierwsze zakupy!
Jesteśmy legalnie działającą firmą sprzedającą wyłącznie oryginalne produkty. Stawiamy głównie na Polskich producentów oraz najwyższą jakość obsługi. Dowiedz się więcej
Przeczytaj na blogu
i odbierz darmowy e-book Kompleksowa pielęgnacja ciała: złuszczanie, nawilżanie, ujędrnianie
oraz rabat -10% na pierwsze zakupy!*
* rabat nie jest naliczany dla produktów znajdujących się w promocji oraz kosztów dostawy